Nadużywanie smartfonów może zniszczyć wzrok

Uzależnienie od smartfonów powoduje, że rośnie zagrożenie trwałymi uszkodzeniami oczu – alarmują optycy.

Optycy ostrzegają przed zbyt intensywnym używaniem takich urządzeń jak smartfony, komputery, tablety oraz telewizory LCD, ponieważ, jak podkreślają, może to prowadzić do poważnych uszkodzeń oczu. 

Do takich wniosków lekarze doszli na podstawie badania, w którym wzięło udział 2 tys. osób poniżej 25 roku życia i które wykazało, że badani sprawdzają swoje telefony… przeciętnie 32 raz w ciągu dnia!

Zdaniem specjalistów niebieskofioletowe światło, jakie emitują smartfony może być bardzo niebezpieczne dla oczu, szczególnie jeśli dopuszczamy je do siebie bardzo często przez dłuższy okres. Promieniowanie może prowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej, które jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Optycy podkreślają, że ekspozycja na tego typu światło może mieć też związek z zakłóceniem rytmu dnia i nocy, nawracającymi bólami głowy oraz zmiennymi nastrojami. 

Szczególnie groźne dla oczu jest połączenie rzadszego mrugania i przyglądania się telefonowi z bardzo bliskiej odległości. Z obydwu czynności często nawet nie zdajemy sobie sprawy. 

Zdaniem komisji, złożonej z niezależnych optyków, przeciętny dorosły użytkownik spędza prawie 7 godzin dziennie przed świecącym ekranem. Przez połowę z tego czasu odczuwa złość, gdy w pobliżu nie ma jego telefonu. Badania wskazują także, że ok. 43% osób poniżej 25 roku życia odczuwa prawdziwą złość, gdy nie może od razu sprawdzić informacji w telefonie.