Ten pierwotniak dosłownie zjada tkankę mózgową. Naegleria fowleri dotarł do kolejnego kraju i nie zamierza się zatrzymać

W Korei Południowej odnotowano pierwszy przypadek infekcji Naegleria fowleri. 50-letni mężczyzna zmarł 10 dni po wystąpieniu objawów rzadkiej, ale wysoce śmiertelnej infekcji związanej z pierwotniakiem, który dosłownie “zjada” tkankę mózgową.
Naegleria fowleri

Naegleria fowleri

Koreańska Agencja Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA) potwierdziła, że mężczyzna, który przebywał w Tajlandii przez cztery miesiące, zmarł w wyniku infekcji Naegleria fowleri. U pacjenta pojawiły się objawy zapalenia opon mózgowych, takie jak bóle głowy, gorączka, wymioty, problemy z mową i sztywność karku. Zmarł 21 grudnia, a autopsja potwierdziła, że powodem była infekcja Naegleria fowleripierwszy oficjalny przypadek w Korei.

Czytaj też: Ameba “pożerająca mózg” zaatakowała na Florydzie

Dr Shin Ho-joon, mikrobiolog z Uniwersytetu Ajou mówi:

Wstępne rozpoznanie zakażenia jest bardzo trudne, ponieważ wczesne objawy są podobne do objawów zwykłego przeziębienia. I do czasu, gdy pacjent wykazuje bardziej widoczne objawy, takie jak sztywny kark, utrata przytomności, śpiączka lub śmierć może nastąpić w kolejnych dniach. Dlatego w większości przypadków infekcja jest wykrywana pośmiertnie. Nie ma skutecznego leczenia ani szczepionki przeciwko temu pierwotniakowi.

Czym jest Naegleria fowleri?

Naegleria to rodzaj wolno żyjącej ameby (organizmu jednokomórkowego), występujący powszechnie w ciepłej słodkiej wodzie (jeziora, rzeki i gorące źródła) oraz w glebie. Tylko jeden gatunek Naegleria zaraża ludzi: Naegleria fowleri.

Naegleria fowleri zaraża ludzi, gdy woda zawierająca pierwotniaka dostanie się do organizmu przez nos. Zwykle dzieje się tak, gdy ludzie pływają, nurkują lub wkładają głowę pod świeżą wodę, np. w jeziorach i rzekach. Ameba następnie przemieszcza się w górę nosa do mózgu, gdzie niszczy tkankę mózgową i powoduje groźną infekcję zwaną pierwotnym pełzakowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (PAM). PAM prawie zawsze kończy się śmiercią.

Amebą można zarazić się także podczas korzystania z zanieczyszczonej wody z kranu do czyszczenia nosa np. podczas praktyk religijnych lub płukania zatok. W bardzo rzadkich przypadkach ludzie zarażali się Naegleria fowleri podczas korzystania z wody rekreacyjnej, która nie zawierała wystarczającej ilości chloru. Nie ma dowodów na to, że Naegleria fowleri może rozprzestrzeniać się przez parę wodną lub kropelki aerozolu (takie jak mgła prysznicowa lub para z nawilżacza). Nie można zarazić się tym pierwotniakiem poprzez picie zanieczyszczonej wody (brak transmisji drogą pokarmową). Naegleria fowleri nie można zarazić się od chorej osoby.

Czytaj też: Czym właściwie jest ten pierwotniak? Od poruszania ma nietypowy “wewnętrzny komputer”

Od 2018 r. na całym świecie zidentyfikowano łącznie 381 przypadków zakażenia Naegleria fowleri. W Stanach Zjednoczonych tylko cztery ze 151 znanych ogółem zakażonych osób przeżyły do 2020 roku. Koreańczycy na razie nie muszą obawiać się potencjalną epidemią Naegleria fowleri, gdyż pierwotniak nie występuje naturalnie w kraju. Globalna liczba zakażeń na świecie rośnie, a wzrostom tym sprzyjają postępujące zmiany klimatyczne.