Nagroda “Focusa” dla amerykańskiego lingwisty [BLOG]

Za największą osobowość tegorocznej edycji Planete+ Doc Film Festival uznaliśmy prof. Noama Chomsky’ego. Jutro wręczamy mu nagrodę!

Trudno powiedzieć na jednym wydechu, kim jest Noam Chomsky. To oczywiście lingwista: współtwórca gramatyki transformacyjno-generatywnej, który przyczynił się do rozwoju psycholingwistyki. Jest także filozofem, aktywistą i działaczem politycznym. Niewątpliwie to jeden z najsłynniejszych współczesnych intelektualistów i najczęściej cytowanych naukowców na świecie (więcej o nim możecie przeczytać w artykule „Lingwista anarchista“ na s. 54 naszego majowego numeru). Nic więc dziwnego, że uznaliśmy go za największą osobowość 11. festiwalu filmów dokumentalnych Planete+ Doc, który – pod patronatem „Focusa” – trwa właśnie w Warszawie i Wrocławiu.

Nasza nagroda jest obecna na festiwalu już od pięciu lat. Jej wręczenie to okazja do spotkania z kimś wyjątkowym – twórcą lub bohaterem filmu. Niestety, tym razem spotkanie będzie wirtualne. Prof. Chomsky nie mógł przyjechać do Warszawy, ale połączy się z nami przez Skype. W ciągu 30-minutowej wideokonferencji „odbierze” nagrodę z rąk Łukasza Załuskiego, zastępcy redaktora naczelnego „Focusa“ oraz odpowie na pytania publiczności.

Gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 maja w warszawskiej Kinotece po pokazie filmu pod znamiennym tytułem: „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?”. Sam film będziecie jeszcze mogli zobaczyć 15 i 16 maja. Oto jego zwiastun:

Swoją drogą, analizując historię focusowej nagrody dla największych osobowości Planete+ Doc trudno nie zauważyć pewnego łańcucha przyczynowo-skutkowego. Popatrzcie:

  • W 2010 r. nagrodziliśmy Yoshiro Nakamatsu, znanego także jako Dr NakaMats (pisaliśmy o nim w artykule „Mistrz świata w wymyślaniu”).
  • W 2011 r. laureatką została Jane Goodall („Szympani”), wybitna badaczka szympansów.
  • W 2012 r. nagroda przypadła w udziale Jamesowi Marschowi, reżyserowi filmu „Projekt Nim” o losach szympansa Nima Chimpsky’ego, nazwanego tak na cześć Noama Chomsky’ego (vide „Wiadomość z planety małp”).
  • Rok temu uhonorowaliśmy francuskiego astronautę Jean-François Clervoya, bohatera filmu „Jestem w kosmosie“ i naszego artykułu „Kosmiczne jaja”.

Jane Goodall, Nim Chimpsky, a teraz Noam Chomsky… Ciekawe, komu nagroda przypadnie w udziale za rok 🙂