W tym roku po raz kolejny zostanie przyznana nagroda miesięcznika „Focus” dla największej osobowości festiwalu Docs Against Gravity. Nagrodę otrzyma Michael Madsen – reżyser, artysta konceptualny, wykładowca, którego twórczość pokazywano na całym świecie. Autor wielu filmów dokumentalnych, w tym uhonorowanego nagrodami „To Damascus – a Film on Interpretation” i „Jądra ciemności”. Określany mianem twórcy, który językiem filmowym najwyższej klasy potrafi pokazać filozoficzne aspekty współczesności.

Jego filmy dwukrotnie były inspiracją dla naszych artykułów. W "Jądrze ciemności" Madsen wspólnie z ekspertami z rozmaitych dziedzin zastanawiał się, jak skutecznie ostrzec przyszłe pokolenia, że pod ziemią znajdują się olbrzymie ilości odpadów  radioaktywnych, które będą stanowić zagrożenie jeszcze przez najbliższe sto tysięcy lat (polecamy lekturę: "Do przeczytania za tysiąc wieków").

W swoim najnowszym filmie "Wizyta" duński reżyser snuje rozważania na temat ewentualnego przybycia na Ziemię kosmitów (o tym piszemy w majowym numerze w artykule "A gdyby jednak przylecieli"). Czy jesteśmy gotowi na spotkanie z obcymi ? Czy mają one w naszym świecie takie same prawa, jak my? I w jaki sposób będziemy się z nimi komunikować?

Michael Madsen pokazuje, jak scenariusz znany dotąd jedynie z science fiction może zmienić się w rzeczywistość. Dowiadujemy się, jak hipotetycznie mogłoby wyglądać spotkanie z obcymi. Jak zapobiec panice mieszkańców Ziemi; jakie problemy może zrodzić spotkanie z przedstawicielami odmiennej cywilizacji; jak powinniśmy się wobec nich zachować i jak bardzo zmieni się nasze życie po takiej wizycie...

Oficjalna gala wręczenia nagrody odbędzie się 15 maja w warszawskiej Kinotece, przed pokazem filmu „Wizyta”, który rozpoczyna się o godz. 20. Zapraszamy!

Nagrody "Focusa" na poprzednich edycjach festiwalu: