Nagrody ProWikimedia 2015 [BLOG]

W ubiegłą sobotę zostały oficjalnie wręczone wyróżnienia dla najciekawszych przedsięwzięć związanych z polską Wikipedią i jej “siostrzanymi” projektami.

Miałem przyjemność zasiadać w jury tej nagrody (więcej informacji o niej znajdziecie na stronie Wikimedia Polska) i chciałem podzielić się z wami kilkoma wrażeniami z tym związanymi. M.in. po to, by powalczyć z pokutującymi w społeczeństwie mitami.

Większość z nas kojarzy działalność Wikimediów przede wszystkim z Wikipedią. Tymczasem projektów o podobnym charakterze jest znacznie więcej i warto się z nimi zapoznać, korzystać z ich zasobów lub brać w nich udział. Trzy przykłady: Wikimedia Commons (zdjęcia i inne zasoby medialne na wolnych licencjach), Wikibooks (wolne podręczniki), Wikicytaty (zbiór ciekawych cytatów). Przy okazji przypominam moją audycję o Wikipedii z TOK FM 🙂

Wiele osób uważa też Wikipedię za przedsięwzięcie kompletnie amatorskie, anarchistyczne, powstające wyłącznie wskutek oddolnej inicjatywy pojedynczych internautów. Tymczasem stowarzyszenie Wikimedia Polska aktywnie – i skutecznie – wspiera rozwój różnych inicjatyw lub zachęca internautów do tworzenia konkretnych zasobów. Kto nie wierzy, niech przejrzy listę projektów nominowanych do nagrody ProWikimedia 2015. Robi wrażenie – zarówno pod względem różnorodności, jak i organizacji (np. wsparcie wikipedystów za pomocą grantów, o czym więcej za chwilę).

Wikipedia i podobne do niej przedsięwzięcia są też często uważane za mało wiarygodne. Jest to szczególnie widoczne w branży edukacyjnej, gdzie korzystanie z Wikipedii jest nadal traktowane jako coś nagannego czy wstydliwego. Tymczasem według badań sieciowa encyklopedia nie ustępuje jakością źródłom papierowym, a często jest bardziej od nich aktualna i neutralna światopoglądowo. Na dodatek projekty związane z wolnymi licencjami są ważne dla rozwoju np. kultury, o czym wspominaliśmy w tej audycji:

Przyznając nagrody ProWikimedia staraliśmy się pokazać, że te mity są dalekie od prawdy. Wybór był bardzo trudny, bo w zasadzie wszystko nam się podobało 🙂 A oto lista nagrodzonych osób i projektów:

 • wolontariusz roku: Borys Kozielski
  Doceniliśmy przede wszystkim jego projekty związanych z dźwiękiem. Borys koordynował wykonanie profesjonalnych nagrań kolęd polskich i bajek Artura Oppmana, dostępnych na otwartych licencjach. Co sobotę prowadzi audycję Nowiny Wikiradia. Czapki z głów za pomysłowość i profesjonalizm 🙂
 • kategoria ambasador wolnych treści: Wiki Lubi e-Podręczniki
  Konkurs, którego celem było wyszukanie lub stworzenie ilustracji do e-podręczników tworzonych w ramach projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji. Efekt: ponad 2300 plików na wolnych licencjach o wysokiej wartości edukacyjnej, powiązanych z programem nauczania w szkołach. To pionierski projekt – społeczność wikipedystów po raz pierwszy wzięła udział w tworzeniu podręczników szkolnych, przełamując stereotyp niskiej jakości edukacyjnej wikitreści. Mam nadzieję, że owe podręczniki we wrześniu trafią do szkół!
 • kategoria pionier pozyskiwania wolnych treści: LabPstryk
  686 fotografii sprzętu laboratoryjnego na wolnych licencjach, zrobionych w Instytucie Maxa Plancka Molekularnej Biologii Komórki i Genetyki w Dreźnie. Nowatorski pomysł polegał na uzyskaniu zezwolenia na wejście do zazwyczaj zamkniętej instytucji naukowej i wykonaniu kompleksowej, profesjonalnej dokumentacji fotograficznej jej wyposażenia. Czekam na więcej takich inicjatyw 🙂
 • kategoria efektywne pozyskiwanie treści: Wikigranty
  Program mikrograntów, dzięki któremu wolontariusze mogą uzyskiwać wsparcie finansowe w działaniach mających na celu poszerzenie lub poprawienie zawartości projektów Wikimedia. Do tej pory granty na łączną kwotę 27 tys. zł otrzymało 136 projektów, w tym lwia część tych nominowanych do nagrody ProWikimedia. Tak sprawnie i efektywnie działającego systemu grantowego zazdroszczą nam – i słusznie – wikipedyści z innych krajów.