Ekonomiczne auta

Zanim przejdziemy do naszego rankingu przyjrzyjmy się, czym tak naprawdę charakteryzuje się ekonomiczne auto i dlaczego ma szczególne znaczenie w dużych miastach.

Definicja ekonomicznego auta nie została uregulowana w żadnej akcie prawnym, jednak specjaliści motoryzacyjni dokładnie wskazują jego cechy. Najbardziej ekonomiczne auta to takie, które posiadają silnik o niskim spalaniu, w przedziale 3,5-5,5 litra na 100 km. Podczas użytkowania nie wymagają podjęcia dodatkowych kosztów związanych z zakupem akcesoriów do jego użytkowania.

Najekonomiczniejsze samochody nie powinny się wiązać w wysokim kosztem dotyczącymi okresowych przeglądów, wymiany płynów, a cały roczny wydatek nie powinien być większy niż 700 zł. Ostatnią cechą takich pojazdów jest równa i bezpieczna praca silnika i podzespołów, nawet gdy posiadają instalację gazową.

Najbardziej ekonomiczne samochody osobowe to te o małych gabarytach z małymi silnikami. Nie bez powodu nastąpił wzrost popytu na ekonomiczne auta. Jest to związane z rekordowymi cenami wszystkich paliw – nawet gazu. Jednak to nie jedyny powód. Ekonomiczne pojazdy świetnie zdają egzamin w miejskich przestrzeniach, gdzie nie brakuje korków.

Kierowcy jeżdżący po miastach pokonują stosunkowo małe odległości od świateł do świateł, spalając przy tym dużą ilość paliwa. W takich realiach ważne jest, aby posiadać ekonomiczny samochód nieobciążający zbytnio domowego budżetu. Oczywiście należy pamiętać, że ekonomiczne auta charakteryzujące się małymi rozmiarami, nie zawsze dorównują komfortem samochodów kombi czy terenowych. Jednak jeśli chodzi o miejską jazdę, każde auto stoi w korku tak samo, a więc w kwestii zużycia paliwa, małe auta nie mają sobie równych.

Ekonomiczny samochód idealnie spełnia swoje funkcje, jako auto służbowe, które jest często eksploatowane. Najczęściej jest nabywany do flot dla banków, agencji nieruchomości, firm gastronomicznych firm, w których pracownicy oferują bezpośredni dojazd do klienta. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób firmy maksymalnie obniżają koszty zużycia paliwa, dzięki czemu szacuje się, że oszczędności z tego tytułu mogą wynosić nawet 10-15 tys. zł miesięcznie.