Najbardziej szalone eksperymenty

Seks, śledzie i szarańcze w kinie – tak wygląda podium w naszym jubileuszowym plebiscycie

W październikowym numerze “Focusa” prosiliśmy was o głosowanie na najbardziej niesamowite eksperymenty naukowe ostaniego 15-lecia. Wybraliśmy je spośród doświadczeń uhonorowanych IgNoblami – nagrodami przyznawanymi za odkrycia, które sprawiają, że najpierw się śmiejemy, a potem zaczynamy myśleć.

Pierwsze miejsce przypadło w udziale Holendrom, którzy jako pierwsi umieścili kochające się pary w rezonansie magnetycznym. Willibrord Weijmar Schultz, Pek van Andel i Eduard Mooyaart dostali za to medycznego IgNobla w 2000 r., ale też walnie przyczynili się do pogłębienia wiedzy o ludzkiej seksualności (więcej o tym piszemy w artykule “Dogłębnie przebadani“). I choć seks niewątpliwie zwyciężył w naszym plebiscycie, doceniliście także odważne badania nad zwierzętami – śledziami puszczającymi bąki (2. miejsce), szarańczami oglądającymi “Gwiezdne wojny” (3. miejsce) czy żabami unoszącymi się w silnym polu magnetycznym (4. miejsce).

Wszystkim głosującym dziękujemy za udział w plebiscycie i zapraszamy na kolejny. Szczegółów szukajcie w grudniowym numerze “Focusa” (w sprzedaży od 26 listopada) !

Wyniki plebiscytu:

Willibrord Weijmar Schultz, Pek van Andel i Eduard Mooyaart (medycyna, 2000 r.) – za zbadanie rezonansem magnetycznym osób uprawiających seksBen Wilson z zespołem (biologia, 2004 r.) – za wykazanie, że śledzie porozumiewają się poprzez puszczanie bąkówClaire Rind i Peter Simmons (nagroda pokojowa, 2005 r.) – za monitorowanie aktywności mózgu szarańczy oglądającej “Gwiezdne Wojny”Andre Geim i Michael Berry (fizyka, 2000 r.) – za uniesienie żaby w powietrze z użyciem magnesówDaniel Simons i Christopher Chabris (psychologia, 2004 r.) – za eksperyment z niewidzialnym gorylem (tzw. niewidzenie pozauwagowe )Robert Matthews (fizyka, 1996 r.) – za badania praw Murphy’ego, zwłaszcza w kontekście kromki upadającej na ziemię zawsze masłem w dółC.W. Moeliker (biologia, 2003 r.) – za udokumentowanie pierwszego przypadku homoseksualnej nekrofilii u kaczek krzyżówekGeoffrey Miller, Joshua Tyber i Brent Jordan (ekonomia, 2008 r.) – za wykazanie, że egzotyczne tancerki dostają największe napiwki w swoje dni płodneDonald L. Unger (medycyna, 2009 r.) – za trzaskanie stawami palców prawej ręki codziennie przez 50 lat w celu sprawdzenia, czy nawyk ten wywołuje zwyrodnienie stawówShigeru Watanabe, Junko Sakamoto i Masumi Wakita (psychologia, 1995 r.) – za udowodnienie, że gołębie mogą odróżniać obrazy Picassa od dzieł MonetaT. Yagyu z zespołem (biologia, 1997 r.) – za rejestrację fal mózgowych u ludzi żujących gumę o różnych smakachToshiyuki Nakagaki z zespołem (nauki poznawcze, 2008 r.) – za odkrycie, że amebopodobny stwór zwany śluzowcem może znaleźć najkrótszą drogę w labiryncieBrian Wansink (żywienie, 2007 r.) – za eksperyment z samoczynnie napełniającą się miską zupy, czyli manipulowanie apetytem człowiekadr Yoshiro Nakamatsu (żywienie, 2005 r.) – za codzienne fotografowanie każdego swego posiłkuEleanor Maguire z zespołem (2003 r.) – za wykazanie, że londyńscy taksówkarze mają lepiej rozwiniętą część mózgu zwaną hipokampem niż przeciętni londyńczycy