Najdroższe, najtańsze i najpopularniejsze waluty na świecie

Czy wiesz, ile jest walut na świecie? ONZ uznaje ich aż 180. Dużo, prawda? Poza specjalistami w tej dziedzinie, trudno byłoby znaleźć osobę, która znałaby je wszystkie. W tym tekście poznasz kilka faktów o walutach świata i dowiesz się więcej o ich kursach.

Najbardziej popularne waluty na świecie

Zacznijmy od tych walut, które są najbardziej znane, a dokładniej od tych, którymi obraca się najczęściej. Żadną niespodzianką nie jest to, że na pierwszym miejscu znajduje się dolar amerykański. Odrobinę bardziej zaskakujący jest fakt, że drugą najczęściej obracaną walutą jest bliskie nam euro. Ostatnie miejsce na podium zajmuje japoński jen. Wszystkie te waluty odgrywają dużą rolę nie tylko w bieżących transakcjach finansowych, ale też w rezerwach walutowych banków centralnych na całym świecie. Aktualne kursy najważniejszych walut można sprawdzić np. na https://internetowykantor.pl/kursy-walut/, co przenosi nas do kolejnej ciekawostki.

Najsłabsze i najmocniejsze waluty

Które waluty są najsilniejsze? Wbrew temu, na co mógłby wskazywać poprzedni akapit, nie jest to ani dolar, ani euro. Najbardziej wartościowymi walutami w 2020 roku były dinary kuwejckie i bahrańskie. Dopiero na piątym miejscu w tym rankingu znalazła się waluta ze starego kontynentu, czyli funt brytyjski. Wartość tego ostatniego w 2020 roku, w związku z pandemią i toczącym się brexitem, wiele osób przyprawiała zresztą o zawrót głowy, ponieważ kurs funta zaskakiwał dużą zmiennością.

Po drugiej stronie, czyli wśród walut najmniej wartościowych, można z kolei wymienić rupię indonezyjską, donga wietnamskiego czy riala irańskiego. Ten ostatni, na początku maja 2021 roku, w przeliczeniu wynosił… 0,000024 dolara amerykańskiego.

Jak zmieniają się kursy walut?

Trudno się przy takiej wartości nie zastanowić, od czego właściwie zależą kursy walut. Na wartość poszczególnych walut wpływa wiele czynników. Najważniejsze z nich to oczywiście polityka pieniężna państwa i aktualna sytuacja gospodarcza, ale nie mniej istotne mogą być ceny surowców, sytuacja w regionie (lub w krajach mocno związanych gospodarczo z danym państwem), wysokość inflacji itd. Tak naprawdę, cena waluty, podobnie jak innych towarów, zależy od sił rynkowych, czyli podaży i popytu. Dla zwykłego człowieka nie liczy się jednak jedynie kurs rynkowy waluty.

Gdzie najlepiej wymieniać walutę?

Gdy chcemy wymienić walutę, musimy patrzeć na kurs kupna i kurs sprzedaży, których wysokość będzie zależała również od tego, gdzie będziemy przeprowadzać transakcję. Różnice mogą być spore. Przykładowo, choć wydawałoby się, że wymiana w banku będzie najkorzystniejsza, niekoniecznie tak jest. Zazwyczaj znacznie lepiej wypadają na tym tle dedykowane platformy do wymiany walut. Można się o tym przekonać na stronie https://internetowykantor.pl/kalkulator-korzysci/. Kalkulator walutowy w serwisie InternetowyKantor.pl pozwala sprawdzić, jak dużo można zaoszczędzić wymieniając walutę na tej platformie w stosunku do takiej samej transakcji w wybranym banku.
InternetowyKantor.pl to polski serwis, który umożliwia wymianę aż 21 walut z całego świata. Jest to platforma, na której można przeprowadzić nie tylko korzystne i wygodne przewalutowanie, ale też zlecić szybkie i niedrogie przelewy zagraniczne. Poza tym na stronie InternetowyKantor.pl można znaleźć ciekawostki o każdej walucie dostępnej w serwisie oraz śledzić komentarze walutowe regularnie dostarczane przez analityków.

Więcej:undefined