Najdroższy samochód świata - kaprys majętnego przedsiębiorcy? Niekoniecznie. Najmajętniejsi doskonale wiedzą, jak wydawać swoją fortunę. Każde z przedstawionych niżej aut zyskuje na wartości, gdy tylko sprzeda się cała produkcja, nie należy zatem dziwić się, że częściej niż na drogach, najdroższe samochody świata można spotkać w klimatyzowanych garażach.

 

Najdroższe samochody świata: Bugatti La Voiture Noire

Najdroższy samochód świata to obecnie Bugatti La Voiture Noire. Ta zjawiskowa maszyna zadebiutowała w 2019 roku, na Salonie Samochodowym w Genewie. W dosłownym tłumaczeniu, La Voiture Noire oznacza "czarny samochód" i nawiązuje do historycznego modelu Type 57 SC Atlantic. 

Samochód bazuje na modelu Chiron, jednak w praktyce, z supersportowego Bugatti przeniesiono jedynie napęd. Ośmiolitrowy silnik W16, uzbrojony w cztery turbosprężarki, generuje astronomiczne 1500 KM. Bugatti La Voiture Noire ma jednak zupełnie inny charakter niż Chiron. Auto zostało lepiej dostosowane do pokonywania długich tras, o czym świadczą choćby zmienione przełożenia skrzyni biegów i bardziej komfortowe zawieszenie. Wpłynęło to na prędkość maksymalną i czas przyspieszenia, jednak szczęśliwy nabywca raczej nie ma powodu do narzekania na osiągi.

Niezwykły Bugatti La Voiture Noire powstał w jednym egzemplarzu. Cena została ustalona na poziomie 11 mln euro, jednak jak wynika z nieoficjalnych informacji, nabywca zapłacił za tego potwora ponad 16 mln euro. Jak dotąd, jest to najdroższy samochód w historii.