Najfajniejsza lekcja chemii na świecie

BASF opracował z polskimi partnerami unikatową bazę wiedzy chemicznej online dla młodych internautów

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Chemii (MRC) BASF Polska, Centrum Nauki Kopernik, Wydziały Chemii Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne i Polska Izba Przemysłu Chemicznego wspólnymi siłami stworzyły wyjątkową bazę wiedzy chemicznej. Nowa strona internetowa www.chemiatomy.pl, opracowana została w celu zaprezentowania i promowania chemii wśród młodego pokolenia. Została uruchomiona w 10 krajach i będzie dostępna w 11 językach (pod adresem chemgeneration.com).  Promocja www.chemiatomy.pl rozpoczyna się w Polsce na Pikniku Naukowym w Warszawie (28.06.2011), na stoisku firmy BASF, na które serdecznie wszystkich zapraszamy.

Autorzy strony rozumieją, że dostępność młodych specjalistów — ludzi wykształconych i dysponujących odpowiednim zasobem wiedzy — zawsze była, jest i będzie poważnym wyzwaniem. Nowoczesna strona oparta na technologii Web 2.0 — oferująca funkcje i narzędzia na miarę XXI wieku, opracowana z myślą o użytkownikach Internetu — może być znakomitym sposobem na promowanie chemii wśród młodzieży.

Na www.chemiatomy.pl historię chemii, największe osiągnięcia w tej dziedzinie nauki oraz jej wpływ na cywilizację zaprezentowano za pomocą przyciągających uwagę elementów wizualnych oraz atrakcyjnego sposobu przekazywania informacji. Najważniejsze treści strony umieszczono w rozdziale zatytułowanym „Etapy rozwoju technologicznego z perspektywy chemika”, w którym opisano rozwój i istotną rolę chemii w formowaniu się najważniejszych branż na przestrzeni kilku stuleci. Głównym celem witryny jest promowanie tej nauki wśród młodych ludzi oraz przedstawienie jej fundamentalnej roli w świecie, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju.

Na www.chemiatomy.pl można znaleźć filmy, interaktywne wykresy oraz nowoczesne i popularne rozwiązania internetowe, dzięki którym młodzi ludzie poznają biogramy wybitnych chemików, historię chemii oraz współczesne projekty badawcze. Czytając poszczególne rozdziały i oglądając treści multimedialne, łatwo zrozumieć znaczenie chemii w naszym życiu.

Poza dostarczaniem materiałów naukowych i edukacyjnych trzeba także dotrzeć do internautów i następnych pokoleń, ponieważ bez ich udziału trudno będzie utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju tej dziedziny wiedzy. Tylko przyszli eksperci i naukowcy, postrzegający chemię jako szansę i rozwiązanie korzystne dla przyszłości, a nie kolejną nudną dyscyplinę akademicką, mogą wprowadzić konieczną zmianę postaw.

Firmie BASF zależy na tym, aby młodzi ludzie poznali, zrozumieli i polubili tę dziedzinę wiedzy. Młodzieży trzeba uświadomić, że chemia jest obecna w każdym aspekcie życia i wszystko jest z nią powiązane: nasza przeszłość, teraźniejszość, a przede wszystkim przyszłość.

W wirtualnym laboratorium na www.chemiatomy.pl można znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, na przykład: jak zamienić ropę naftową w paliwo, jak niepozorna pleśń może uratować życie albo czym właściwie są nanorurki. Odwiedzający stronę poznają życie i pracę m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie chemii sprzed 110 lat. Trójwymiarowa wizualizacja cząsteczek umożliwia bliższe przyjrzenie się związkom, z których zbudowany jest świat.

Twórcy witryny mają nadzieję, że wokół www.chemiatomy.pl powstanie aktywna internetowa społeczność, a uczniowie i nauczyciele będą prowadzić dyskusje i wymieniać się wiedzą w zakresie problemów i zagadnień chemicznych, korzystając ze zdjęć, tekstów, filmów i animacji dostępnych na stronie. Aplikacje Web 2.0 umożliwiają rozwijanie zawartości serwisu zarówno przez jego założycieli, jak i odwiedzających go fanów chemii.

Więcej:cywilizacje