Najmłodsi naukowcy nagrodzeni w konkursie E(x)plory

17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego, autorka bezinwazyjnej metody dostarczania leków do komórek nowotworowych, zwyciężyła w konkursie dla bardzo młodych naukowców E(x)plory 2014.

E(x)plory to konkurs dla naukowców w wieku od 14 do 20 lat, którzy mimo młodego wieku prowadzą zaawansowane badania.

Tegoroczny finał konkursu odbył się podczas 3-dniowego Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Gdyni. Konkurs zwyciężyła Joanna Jurek, uczennica I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Opracowana przez nią metoda bezinwazyjnej metody dostarczania leków do komórek nowotworowych, może znacząco zwiększyć skuteczność dotychczasowych terapii. W nagrodę siedemnastolatka otrzymała stypendium naukowe w wysokości 6 tys. zł i grant tej samej wysokości dla swojej szkoły.

Jury doceniło innowacyjność projektu oraz profesjonalizm licealistki, która swoje badania prowadziła m.in. na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Politechnice Łódzkiej oraz w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN.

„Wieloelementowe nanokompozyty mają za zadanie pomóc w dostarczaniu nowych i istniejących leków, poprawiając ich efektywność docierania do konkretnych miejsc w organizmie. Zwycięstwo w Konkursie Naukowym E(x)plory jest dla mnie motywacją do dalszych badań” – powiedziała autorka zwycięskiego projektu.

Drugie miejsce w konkursie zajął Jerzy Szuniewicz, który pracował nad wykorzystaniem “przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”. Otrzymał stypendium naukowe warte 4 tys. zł i taki sam grant dla szkoły.

Trzecie miejsce zajął zespół: Dalia Gala, Kinga Szczepaniak i Michał Gniewkiewicz, których nagrodzono za „Zastosowanie metod cytogenetycznych w badaniu podłoża molekularnego chorób człowieka”. W nagrodę otrzymali 2 tys. zł i taką samą kwotę dla szkoły.

Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie www.explory.pl