Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

Świąteczna atmosfera to rodzinne spotkania, choinka, zapach dobrze znanych potraw, ale także wyjątkowa sceneria miast, którą tworzą m.in. bożonarodzeniowe jarmarki.

Jarmarki pozwalają poczuć klimat zbliżających się Świąt, spróbować tradycyjnych potraw i zaopatrzyć się w prezenty. Poniżej przedstawiamy listę najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Polsce przygotowaną we współpracy z portalem Travelist.

Kraków

W Krakowie ze względu na jego niezwykły charakter, wszystkim świątecznym imprezom towarzyszy wyjątkowa, magiczna aura. Pełen czaru jest także Krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym. Co ciekawe, jest to najstarszy jarmark w Polsce. W 2008 roku magazyn „Times” napisał, że jest to jeden z najlepszych jarmarków świątecznych w Europie. Na stoiskach można spróbować lokalnych przysmaków, w tym słynnego grzańca galicyjskiego, a także kupić piękne, ręcznie zdobione bombki.

Aby w pełni skorzystać z magii krakowskiego jarmarku, warto zatrzymać się tu dłużej, np. w Hotelu Alexander II. Hotel mieści się w zabytkowej kamienicy przy Plantach, skąd można z łatwością dostać się na rynek.

Warszawa

W Warszawie prawie każda dzielnica ma swój świąteczny jarmark. Jednak największy z nich już po raz drugi odbędzie się pod Stadionem Narodowym. To właśnie tam będzie można spróbować różnych przysmaków, kupić prezenty lub po prostu przejść się między drewnianymi, przystrojonymi budkami. Warto dodać, że Warszawski Jarmark Świąteczny wzorowany jest na jarmarkach odbywających się w Wiedniu, a więc wyjątkowy przytulny klimat jest gwarantowany.

Będąc w Warszawie Travelist rekomenduje pobyt w Regent Warsaw Hotel położonym tuż przy Łazienkach, które zachęcają do długich spacerów w pięknym otoczeniu.

Wrocław

Jeden z najpiękniejszych jarmarków odbywa się we Wrocławiu, oczywiście na rynku, który przeobraża się wówczas w miejsce niczym z baśni Andersena. W tym roku jarmark potrwa od 20 listopada do 22 grudnia i towarzyszyć mu będą liczne atrakcje, takie jak np. rzeźbienie figur w lodzie, świąteczna parada z Mikołajem, koncert kolęd i wspólne kolędowanie.

Aby w pełni skorzystać z wrocławskich przedświątecznych atrakcji można zatrzymać się na kilka dni w Hotelu Qubus, który oddalony jest zaledwie o 150 metrów od rynku.

Toruń

Atmosfera panująca na toruńskim rynku jest równie magiczna jak ta w Krakowie, a przy tym nie ma tu aż takich tłumów jak w stolicy Małopolski. Dlatego warto wybrać się w dniach 11-23 grudnia do miasta Mikołaja Kopernika, by zakupić ręcznie robione produkty i skosztować toruńskich wyrobów – nie tylko pierników!

10 minut spacerem od Rynku Staromiejskiego, na którym odbywa się bożonarodzeniowy jarmark, znajduje się Copernicus Toruń Hotel. Z jego okien rozciągają się wspaniałe widoki na Wisłę, gotyckie mury starówki lub pobliski park. Hotel stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania wyjątkowego miasta, jakim jest Toruń.

Olsztyn

W tym roku w Olsztynie w dniach 10-13 grudnia odbędzie się już po raz siódmy Warmiński Jarmark Świąteczny. Na starówce znajdą się świątecznie przystrojone stragany z rękodzielniczymi wyrobami, przysmakami i ozdobami choinkowymi. Ponadto zaplanowanych jest mnóstwo imprez towarzyszących jarmarkowi, jak np. koncerty muzyczne, jasełka, spotkanie z oryginalnym Mikołajem z Laponii i występy teatralne. Aby skorzystać w pełni z tych atrakcji, warto zatrzymać się na dłużej w stolicy Warmii – dobrym wyborem będzie Warmiński Hotel & Conference, który znajduje się jedynie 10 minut od Starego Miasta.

Gdańsk

Gdańsk słynie głównie z Jarmarku Dominikańskiego, jednak również ten bożonarodzeniowy wart jest odwiedzenia. Targ Węglowy zapełni się tym razem straganami, które będą kusiły przechodniów urzekającymi zapachami świątecznych przysmaków i oryginalnymi wyrobami rękodzielniczymi. W przedświąteczny czas nie tylko jarmark, ale całe miasto zachwyca kolorowymi ozdobami i podniosłą atmosferą. Aby poczuć ją na własnej skórze, można zatrzymać się na dłużej w miejscu znajdującym się jedynie o kilka kroków od najważniejszych gdańskich zabytków – Hotel Admirał zachęca do skorzystania nie tylko z komfortowych pokoi, ale również szerokiej oferty zabiegów SPA.