Najstarsza gwiazda we wszechświecie

Gwiazda, która ma aż 13,6 miliardów lat, pomoże zrozumieć początki wszechświata i to, co wydarzyło się zaraz po Wielkim Wybuchu.

Astronomowie z Australii odkryli najstarszą gwiazdę we wszechświecie. Według nich, gwiazda jest oddalona od Ziemi o ok. 6000 lat świetlnych i ma ok. 13,6 miliardów lat. Oznacza to, że powstała zaledwie kilka milionów lat po Wielkim Wybuchu. 

Odkrycie zostało opisane przez naukowców jako “szansa jedna na 60 milionów”. – Daje ono wgląd w podstawy naszego życia i miejsca we wszechświecie. To, co zobaczyliśmy, to początki całej materii, która nas otacza – powiedział dr Stefan Keller z Australian National University . 

Czytaj także: NIE MA GRANIC, ALE JEST SKOŃCZONY. JAKI KSZTAŁT MA WSZECHŚWIAT?

Gwiazda, której nadano numer referencyjny SMSS J031300.36−670839.3 powstała z chmury gazowej wzbogaconej pozostałościami po pierwszej gwieździe. Kluczem do określenia jej wieku była analiza zawartości żelaza.

Chociaż Wielki Wybuch stworzył wszechświat wypełniony wodorem, helem i śladowymi ilościami litu, wszystkie inne elementy, które widzimy dzisiaj (w tym żelazo) były zamknięte w gwiazdach i supernowych. “Nowoczesne” gwiazdy powstają z wybuchów wielu gwiazd i zawierają bardzo różne pierwiastki, starsze gwiazdy mają znacznie bardziej uproszczony skład.

Czytaj także: HUBBLE UJAWNIA NAJSTARSZE GALAKTYKI WSZECHŚWIATA

Poziom żelaza we wszechświecie wzrastał z czasem, gdy powstawały i gasły kolejne gwiazdy. Dlatego mierząc poziom żelaza, naukowcy są w stanie określić wiek poszczególnych gwiazd. W przypadku SMSS J031300.36−670839.3 poziom żelaza był tak śladowy, że od razu oceniono, że jest to najstarsza do tej pory poznana gwiazda.

Do tej pory naukowcy sądzili, że śmierć pierwszych gwiazd wywoływała gwałtowne eksplozje, w czasie których rozprzestrzeniały się ogromne ilości żelaza. Odkryta gwiazda, zamiast żelaza, zawiera jednak głównie węgiel i magnez. – To oznacza, że eksplozja pierwotnej supernowej miała bardzo niski potencjał energentyczny – mówi dr Keller. – Był on wystarczający, by doprowadzić do rozpadu pierwotnej gwiazdy, natomiast wszystkie ciężkie pierwiastki, takie jak żelazo, zostały pochłonięte przez czarną dziurę, która uformowała się w sercu eksplozji” – dodaje badacz.

Odkrycia dokonano przy wykorzystaniu Teleskopów Magellana z Chile. Wyniki badań opublikowano w magazynie “Nature“.