Najstarsza mumia świata odnaleziona, choć zachwyca nie tylko wiekiem

Na dnie 15-metrowego szybu znajdowały się szczątki starożytnej osoby. Mumia jest związana z częścią niedawno zidentyfikowanych grobowców wywodzących się z piątej i szóstej dynastii Starego Państwa.
Najstarsza mumia świata odnaleziona, choć zachwyca nie tylko wiekiem

Mumia zawiera zwłoki mężczyzny o imieniu Hekashepes, które pokryto złotymi liśćmi, a następnie umieszczono w wapiennym sarkofagu. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, szczątki mogą mieć nawet 4300 lat. Takie znalezisko byłoby podwójnie cenne: zarówno ze względu na rekordowy wiek, jak i świetny stan zachowania.

Czytaj też: Księga Umarłych i nieznany wcześniej fragment. Tak kompletny papirus to prawdziwa rzadkość

Włożyłem głowę do środka, aby zobaczyć, co było wewnątrz sarkofagu: piękna mumia mężczyzny całkowicie pokryta warstwami złota. Ta mumia może być najstarszą i najbardziej kompletną mumią znalezioną do tej pory w Egipcie. wyjaśnia Zahi Hawass

Co jeszcze znajdowało się w znalezionych grobowcach? Archeolodzy wymieniają między innymi pochówek należący do Khnumdjedefa, który pełnił funkcję kapłana za panowania Unisa. Ten był ostatnim faraonem piątej dynastii i rządził około 30-33 lat. Na grobowcu zamieszczono sceny z życia codziennego.

Mumia mężczyzny o imieniu Hekashepes ma około 4300 lat

Inny grobowiec należał do kapłana w kompleksie piramid faraona znanego jako Pepi I, a kolejny do sędziego i pisarza o imieniu Fetek. Na miejscu złożono także szczątki osoby o imieniu Meri, pełniącego rolę “strażnika tajemnic i pomocnika wielkiego przywódcy pałacu”. Ludzie z takimi kompetencjami posiadali autorytet do wykonywania specjalnych rytuałów religijnych.

To niejedyny w ostatnim czasie przypadek głośnych znalezisk, które miały miejsce na terenie Egiptu. Dopiero co informowaliśmy o liczących 1800 lat pozostałościach miasta pamiętającego czasy Rzymian w Egipcie. Według archeologów było to najstarsze i najważniejsze miasto znalezione na wschodnim brzegu Luksoru.

Czytaj też: Przychodzi mumia do lekarza. Na co umierali starożytni?

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że nagłośnione niedawno przypadki mają na celu przyciągnięcie uwagi turystów z całego świata. Egipt, opierający swoją gospodarkę w dużej mierze na turystyce, miał liczne problemy związane ze spadkiem liczby odwiedzających ten kraj w czasie pandemii COVID-19. Jednym ze sposobów na poprawę sytuacji ma być uruchomienie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Kairze, które powinno ruszyć jeszcze w tym roku.