To najstarsza na świecie żyjąca roślina morska. To się wkrótce może zmienić

Długość życia przedstawicieli poszczególnych gatunków flory i fauny na Ziemi może się od siebie drastycznie różnić. Szacuje się, że na świecie żyje nawet pół miliona ludzi w wieku ponad stu lat, a za długowieczne uznaje się osoby w wieku ponad 110 lat. To jednak szacunki dotyczące jedynie człowieka. W stosunku do długości życia muszki owocówki jest to niezwykle długi czas. Z drugiej strony długość życia nawet najstarszych ludzi nie zrobi wrażenia na rekinie grenlandzkim, który może dożyć nawet lat czterystu. To samo dotyczy także roślin.
To najstarsza na świecie żyjąca roślina morska. To się wkrótce może zmienić

W Nowej Południowej Walii naukowcy zidentyfikowali już jakiś czas temu przedstawiciela eukaliptusa, któremu wiekiem nie jest w stanie dorównać żadna inna roślina na świecie. Przeprowadzone na niej badania wskazują, że może mieć ona nawet 13000 lat. Co jednak z roślinami morskimi?

Wszystko wskazuje na to, że najstarsza żyjąca obecnie i znana nam roślina morska znajduje się praktycznie pod naszym nosem.

Czytaj także: Przez wieki pozostawało ukryte. Wreszcie znaleziono najstarsze drzewo na świecie

W wodach Morza Bałtyckiego znajduje się bowiem klon trawy morskiej gatunku zostera morska (Zostera marina), który wydaje się być niewiarygodnie stary.

Powstaje zatem pytanie o to, jak naukowcy są w stanie szacować wiek ekstremalnie starych roślin?

Tak się składa, że rośliny takie, jak właśnie trawa morska wytwarzają ramety, które na początku stanowią element rośliny, który następnie jest w stanie się oddzielić od swojej żywicielki i wieść życie niezależnie od niego.

W trakcie życia rośliny macierzystej, w jej kodzie genetycznym mogą pojawiać się mutacje, które przekazywane są do kolejnych ramet. Kiedy taka rameta staje się niezależną rodziną, owa mutacja staje się już jej częścią. Tak też dzieje się w kolejnych pokoleniach.

Naukowcy z Centrum Badań Oceanicznych Helmholtza GEOMAR w Kilonii postanowili skorzystać z tej cechy do ustalenia wieku badanej przez nich rośliny. Wystarczy bowiem porównać kod genetyczny badanej rośliny z kodem genetycznym ramet kolejnych jej pokoleń. Na tej podstawie można oszacować wiek rośliny macierzystej.

Badania porównawcze przeprowadzone przez naukowców na roślinie znajdującej się w Bałtyku i na 17-letnim egzemplarzu badanym w warunkach laboratoryjnych wykazały, że ta pierwsza ma 1402 lata. Oznacza to zatem, że mamy do czynienia z najstarszą znaną rośliną morską. Co więcej, w jej otoczeniu naukowcy znaleźli także wiele innych klonów tejże rośliny, których wiek udało się ustalić na kilkaset lat.

Czytaj także: Jakie jest najstarsze drzewo na świecie? Kandydatów do zwycięstwa jest kilku

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że naukowcy podejrzewają, iż ten rekord zostanie wkrótce pobity. Wszystko bowiem wskazuje, że klony roślin z rodzaju Posidonia mogą być jeszcze starsze, a tym samym wkrótce mogą przejąć palmę pierwszeństwa, jako najstarsze rośliny morskie na Ziemi.

Badacze wskazują na to, że opisana powyżej metoda badania wieku za pomocą tzw. zegara genetycznego może w najbliższym czasie posłużyć do badania także innych roślin, a nawet koralowców. Wiele odkryć zatem dopiero przed nami.