Zdaniem niektórych to najstarsze pismo świata, choć nie wszyscy naukowcy są zgodni

Malowidła jaskiniowe przedstawiające zwierzęta, przeplatane, liniami, kropkami i symbolami, mogą być przykładem najstarszego pisma świata. Kiedy powstało?
Zdaniem niektórych to najstarsze pismo świata, choć nie wszyscy naukowcy są zgodni

Jeśli słowa autorów publikacji zamieszczonej w Cambridge Archaeology Journal się potwierdzą, to chodziłoby o dowody sprzed co najmniej 20 tysięcy lat. Przykłady tego proto-piśmiennictwa miałyby być dziełem naszych odległych przodków, którzy prowadzili łowiecko-zbieracki tryb życia i zamieszkiwali Europę. W takim kontekście rysunki i opisy mogłyby dotyczyć na przykład sezonowych zachowań przejawianych przez lokalne gatunki.

Czytaj też: Ten wrak pamięta czasy królowej Elżbiety. Jego historia sięga XVI wieku

Oczywiście nie brakuje też głosów przejawiających sceptycyzm. Jak twierdzi główny autor nowych badań, Bennett Bacon, z przeprowadzonych analiz wynika, iż wiedza o czasie migracji, godów i narodzin potomstwa stanowiła kluczowy aspekt związany z przetrwaniem w górnym paleolicie.

Pismo mogło pomagać myśliwym w opisywaniu zwyczajów zwierząt

Analizując rozkład i liczbę elementów naniesionych na malunkach jaskiniowych, naukowcy doszli do wniosku, że żadna z sekwencji nie zawierała więcej niż 13 znaków. Mogłoby to odpowiadać 13 miesiącom księżycowym w każdym roku. Szczególną uwagę badaczy zwrócił znak w kształcie litery Y, który być może odnosi się do konkretnego wydarzenia w cyklu życia danego gatunku. Z kolei symbol przypominający literę Y miałby sygnalizować sezon godowy innego zwierzęcia.

Czytaj też: 260-dniowy kalendarz używano już 3000 lat temu. Dla Olmeków i Majów miał ogromne znaczenie

Robert Kentridge z Durham University podkreśla, że on i jego współpracownicy formalnie przetestowali hipotezy dotyczące znaczenia pozycji znaku Y w sekwencjach symboli oraz długości sekwencji kropek i linii. W ten sposób doszli do wniosku, że ich znacznie musiało być istotne w życiu paleolitycznych myśliwych. Z kolei Bacon dodaje, iż zamiast szukać znaczenia poszczególnych znaków, jego zespół skupia się na językowych i poznawczych fundamentach leżących u podstaw systemu związanego z pisaniem. Istnieje możliwość, jakoby linie i kropki reprezentowały liczby, choć nie zmienia to faktu, iż około 90% znaków nadal pozostaje bez konkretnego znaczenia.