Najstarszy minerał na Ziemi

Maleńki kryształ, który powstał ponad cztery miliardy lat temu to najstarszy znany fragment skorupy ziemskiej.

Błękitny, maleńki cyrkon został odnaleziony na zachodzie Australii w piaskowcu w rejonie Jack Hills. Odkrycie zostało opisane w magazynie “Nature Geoscience“.

Naukowcy ocenili wiek kryształu na podstawie analizy jego atomów uranu i ołowiu. Cyrkon ma cztery miliardy czterysta milionów lat, a więc powstał zaraz po tym, jak uformowała się Ziemia.

Cyrkon powstał więc zanim w naszą planetę uderzyła potężna planetoida, która spowodowała oderwanie się Księżyca. 

Jego odnalezienie wskazuje, że skorupa Ziemska uformowała się znacznie wcześniej niż do tej pory sądzono, tj. niedługo po powstaniu samej planety. Wczesne stwardnienie powierzchni Ziemi rodzi z kolei nowe pytania o to, o ile wcześniej wobec tego, nasz świat stał się gotowy do przyjęcia pierwszych form życia. 

“Potwierdza to naszą opinię, że Ziemia ochładzała się i powoli stawała gotowa do zamieszkania przez żywe organizmy. Nie mamy dowodów, że życie istniało już wtedy. Ale nie mamy też dowodów, że nie istniało. Obecnie nie ma powodu by sądzić, że życie nie mogło istnieć na Ziemi ok. 4,3 miliardów lat temu” – podsumował główny autor badania, prof. John Valley z Uniwersytetu Wisconsin w Madison w USA.

Czytaj także: Życie było na Ziemi niemal od samego jej początku. Jednak wytropienie jego śladów wymaga nie tylko zdolności detektywistycznych i wielkiego uporu, ale też najnowszych zdobyczy technologii