Najszybszy Internet, czyli FTTH w Polsce

Nasze życie przyspiesza. Jeszcze przed pięćdziesięcioma laty życie dzieliliśmy na dom i pracę. W pracy królowało biurko i maszyna do pisania, w domu prace codziennie zajmowały cały czas, a na rozrywki trzeba było poczekać do weekendu. Teraz żyjemy w dwóch równoległych światach – rzeczywistym i tym w sieci, gdzie czekają przyjaciele, atrakcje i miliardy wiadomości, z których tylko część jest ważna w naszym codziennym życiu, a reszta kompletnie zbędna. Wraz z tempem życia wzrasta także prędkość, z jaką informacje trafiają do naszych komputerów, telewizorów, telefonów, a to za sprawą najszybszego Internetu, czyli FTTH.

Szybki Internet ważny w pracy

Pracujemy coraz wydajniej, bo tego wymaga współczesny świat. I nieważne jest to, czy sprzedajemy, produkujemy, czy tworzymy filmy albo reklamy, dajemy rady albo kształtujemy postawy. Wszelkie treści niezbędne w codziennej pracy powstają w coraz lepszej jakości i w coraz większych formatach (np. filmy w 4K), a do ich przesyłania, oglądania, zmieniania potrzebne są szybkie łącza.

Wiele dokumentów w firmach przechowywanych jest też w chmurach, czyli serwisach, które zabezpieczają je przed skutkami przestępstw cyfrowych czy umożliwiają błyskawiczne ich udostępnianie innym użytkownikom albo przeglądanie na wielu różnych nośnikach. Aby z zasobów internetowych korzystać w pracy bez straty czasu i jakości plików, szybkie łącze internetowe jest niezbędne.

Błyskawiczny Internet domowy

Nie tylko w biurach czy fabrykach, ale także w domach przybywa kolejnych urządzeń, które podpinamy do sieci komputerowej. I nie chodzi tylko o komputery, których z roku na rok przybywa, ale także o smartfony, tablety, telewizory typu „smart”, konsole do gier, a nawet…pralki, zmywarki, suszarki, lodówki, systemy alarmowe, rolety antywłamaniowe czy ekspresy do parzenia kawy. One wszystkie potrzebują stałego dostępu do niezawodnej sieci, więc szybkiego łącza.

Oczywiście największym beneficjentem podwyższonej przepustowości jest aktywność rozrywkowa. Szybki dostęp do filmów w najwyższych możliwych rozdzielczościach, gry z niespotykanym dotąd poziomem detali, możliwość zabawy online z graczami z całego świata wymagają zarówno dużej szybkości pobierania i wysyłania (przepustowości łącza) jak i minimalnych opóźnień sieci. To wszystko zapewnia technologia FTTH, która coraz większymi krokami zbliża się do wszystkich Polaków.

Fiber To The Home, czyli FTTH

FTTH to cała infrastruktura, która łączy centralę z mieszkaniem klienta. Dzięki temu po drodze nie ma żadnych przeszkód, które zmniejszają przesyłowość, a transfer jest praktycznie nieograniczony. Sam światłowód to przezroczyste włókno szklane z tworzywem sztucznym, dzięki któremu przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła. Kable światłowodowe, w przeciwieństwie do miedzianych nie wymagają uziemienia, bo nie przesyłają sygnałów elektrycznych, mają większą szerokość pasma, są odporne na wodę, a łączenie wielu odcinków kabla nie wiąże się z wprowadzeniem zakłóceń.

To technologia gwarantująca niezawodność i odporność na zakłócenia. Sieć działa błyskawicznie i jest stabilna, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Światłowód zapewnia więc pewny dostęp do telefonu, telewizji i Internetu. Gdy takie łącza zaczną docierać do wszystkich domów czy biur, korzystanie z wszelkich multimediów przez Internet będzie praktycznie nieograniczone.

Przesyłanie filmów, obrazów, muzyki w największej rozdzielczości przestanie już być tak frustrujące, jak bywa teraz, przy tradycyjnych formach przesyłania treści. Koniec z zacinającymi się filmami albo z zanikiem Internetu z powodu wiatru czy wzmożonych opadów. Koniec też ze stratami, jakie ponoszą firmy w przypadku niesprawnego Internetu i zerwanych łączy, koniec z ograniczeniami limitów prędkości.

Obecnie LTE pozwala na przesyłanie 100 Mb/s, a Internet światłowodowy będzie mógł osiągnąć prędkość 1000 Mb/s, czyli w praktyce nie będzie miał żadnych ograniczeń. W ten sposób pobranie filmu HD zajmie nie kilkadziesiąt minut, ale kilka sekund. Światłowody już są wykorzystywane przez stacje telewizyjne, pociski balistyczne, nowoczesne samoloty i statki, przez telewizje kablowe czy firmy oferujące kontrolę i ostrzeganie zdalne, w medycynie, przemyśle samochodowym, w produkcji lamp.

Jak będzie wyglądać przyszłość Internetu?

Dzisiaj szybki Internet to taki, który przesyła informacje z prędkością 100 Mb/s. Jednak technologia FTTH jeszcze bardziej tę prędkość podkręci i umożliwi przesyłanie danych na znacznie większe odległości. To technologia przyszłości, która jednak już wkroczyła na nasz rynek i jest w polu zainteresowania prywatnych odbiorców, ale także firm, dla których niezawodność Internetu to klucz do dobrego funkcjonowania na rynku, do rozwoju i zdobywania nowych klientów.

Na polskiej mapie dostępu do technologii FTTH znajdziemy już największe miasta. Obecnie najszybszy Internet w Polsce do 600 Mb/s dostępny jest między innymi w Trójmieście, Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Krakowie czy w Białymstoku – sprawdź najszybszy Internet w Orange, jednak rozwój sieci następuje błyskawicznie i z czasem każdy będzie miał dostęp do tej najnowocześniejszej technologii.