Wybudowali największą turbinę wiatrową na świecie. Udało się w absolutnie rekordowym czasie

Jednym z wąskich gardeł w przechodzeniu na odnawialne źródła energii w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym ograniczenia wzrostu średnich temperatur jest czas niezbędny na wyprodukowanie, a następnie instalację turbin wiatrowych czy paneli fotowoltaicznych. W przypadku farm morskich problemem jest na przykład dostępność specjalistycznych statków zdolnych do transportu, a następnie instalacji kolejnych turbin wiatrowych.
Wybudowali największą turbinę wiatrową na świecie. Udało się w absolutnie rekordowym czasie

Gdyby jednak udało się skrócić czas instalowania nowych turbin, można by było zarówno ograniczyć koszty takich operacji, jak i szybciej uruchamiać nowe farmy wiatrowe oraz włączać je do sieci energetycznej. Wychodzi zatem na to, że skorzystaliby na tym wszyscy.

Ewidentnie jednak wszystko zmierza w dobrym kierunku. Chińska firma Goldwind poinformowała kilka dni temu o tym, że udało jej się zainstalować największą obecnie na świecie turbinę wiatrową w absolutnie rekordowym czasie. Turbina o mocy 16 MW została postawiona w zaledwie 24 godziny, co jeszcze kilka lat temu wydawało się niewykonalne.

Czytaj także: Największa turbina wiatrowa świata znajduje się w Chinach. Ile energii może wyprodukować?

Nic w tym dziwnego, że akurat rekord ten został pobity w Chinach. To właśnie chińskie firmy ścigają się ze sobą w dziedzinie budowania coraz większych turbin wiatrowych, coraz większych farm i to w coraz krótszym czasie. Opisywana tutaj turbina GWH252-16MW firmy Goldwind jest aktualnie największą turbiną dostępną na światowym rynku. Warto tutaj jednocześnie zauważyć, że sytuacja jest bardzo dynamiczna. Chińska firma Haizhuang kojarzona głównie z sektorem obronnym twierdzi, że zbudowała już turbinę o mocy 18 MW. Jak dotąd jednak nie udało się jej do końca zainstalować. Co ważne, nie liczy się tutaj jedynie moc turbiny. Krótki czas budowy instalacji sprawia, że jest ona znacznie bardziej opłacalna.

Co do zasady budowanie kolejnych farm wiatrowych, stawianie kolejnych turbin sprawia, że coraz częściej trzeba je stawiać na większych głębokościach, dalej od brzegu. To automatycznie coraz bardziej utrudnia realizację wielkoskalowych projektów. Goldwind jednak pokazuje, że wciąż da się postawić potężną turbinę w bardzo krótkim czasie. Jest zatem pewna nadzieja dla branży.

Czytaj także: To będzie rekordowych rozmiarów turbina wiatrowa. Chińczycy nie znają ograniczeń

Minęło zaledwie kilka miesięcy od tego, kiedy Goldwind pochwaliła się w mediach instalacją turbiny o mocy 14,3 MW w ciągu 24 godzin. Teraz okazało się, że w tym samym czasie da się postawić turbinę nawet większą. Chińska firma jednak tym razem poszczędziła szczegółów. Nie wiadomo gdzie zlokalizowana jest rekordowa turbina, jakie ma parametry i w jaki sposób przyspieszono proces instalacji.

Do czego może się przydać turbina o mocy 16 MW? Jakiś czas temu, przedsiębiorstwo poinformowała, że turbina o takiej samej mocy na początku września wytworzyła 384,1 MWh energii w ciągu 24 godzin. Dla zobrazowania można tutaj powiedzieć, że jest to ilość energii wystarczająca do zasilenia 170 000 domów. W tym przypadku mieliśmy do czynienia z turbiną, której wirnik miał 252 metry średnicy, które wirując, zakreślają pole rzędu 50 000 metrów kwadratowych. Turbina tworząca komponent farmy wiatrowej Zhangpu Liuao w prowincji Fujian wygenerowała tyle energii podczas tajfunu Haiku. Prędkość wiatru zmierzona na turbinie wyniosła wtedy w szczycie 85 km/h.

Goldwind na chwilę obecną jest jednym z liderów sektora energetyki wiatrowej. Swoje rekordowo duże i rekordowo wydajne turbiny produkuje w fabryce, w której procesy produkcyjne są tak zoptymalizowane, że według producenta, są całkowicie zeroemisyjne. Składa się na to wiele czynników, takich jak wykorzystanie do zasilania paneli fotowoltaicznych, ale także zaawansowane zarządzanie emisją dwutlenku węgla.