Kamienie nerkowe (moczowe) to złogi powstające w nerkach lub drogach moczowych na skutek wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu (naturalnie lub patogennie). Są one objawem kamicy nerkowej, która występuje u 1-2 proc. populacji, w większości u mężczyzn. Proces powstawania “kamieni” jest wynikiem nałożenia się różnych czynników, np. częste zakażenia układu moczowego, niedobór substancji przeciwdziałających kamicy czy współistniejące zaburzenia metaboliczne (m.in. hiperkalciuria, hiperoksaluria, cystynuria).
Czytaj też: Nerki z laboratorium? Jesteśmy krok bliżej od realizacji tego celu
Kamica nerkowa przez pewien czas przebiega bezobjawowo, ale pierwszym alarmującym symptomem powinien być napad kolki nerkowej. Objawy mogą być różne – od promieniującego bólu, przez nudności, po krwiomocz. Na szczęście rozpoznanie kamicy nerkowej jest dość proste, a obecność złogów można potwierdzić za pomocą badania RTG, USG lub TK. Jedynym skutecznym sposobem pozbycia się kamieni nerkowych jest ich wydobycie, np. metodami endoskopowymi lub klasycznymi chirurgicznymi.
Jak duży może być kamień nerkowy?
Lekarze ze Szpitala Wojskowego w Colombo na Sri Lance usunęli największy i najcięższy kamień nerkowy na świecie. Kiedy 1 czerwca wyciągnęli z brzucha 62-letniego emerytowanego żołnierza Canistusa Coonghe gigantyczny złóg, mieli w swoich rękach giganta, który został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnessa.
Usunięty kamień miał 13,372 cm długości i ważył 801 gramów. To brzmi niesamowicie, ale był on większy niż nerka pacjenta (11,8 cm).
Poprzedni rekord należał do Vilas Ghuge z Indii, któremu w 2004 r. chirurgicznie usunięto 13-centymetrowy kamień nerkowy. Poprzedni rekord pod względem masy należał do Wazira Muhammada z Pakistanu, którego kamień usunięty w 2008 r. ważył 620 g.
Kamień nerkowy został usunięty z organizmu Canistusa za pomocą klasycznej metody chirurgicznej. Teraz mężczyzna wraca do zdrowia i ma się dobrze.