Narządy drukowane w 3D

Kawałek wątroby wydrukowanej w 3D daje naukowcom nadzieję na przyspieszenie badań nad nowymi lekami oraz szansę na stworzenie odpowiednich rozmiarów wątroby gotowej do przeszczepu.

Naturalne zdolności do regeneracji czynią z wątroby idealny obiekt do biodrukowania, nowej dziedziny nauki, która pozwoli precyzyjnie drukować tkanki złożone z żywych komórek. 

Pracownicy Organovo, czyli start-upu z San Diego widzą wątrobę jako doskonałe pole doświadczalne do przyszłego budowania ludzkich organów w laboratorium. 

Czytaj także: Co może nam odrosnąć?

– Wątroba posiada niezwykłe możliwości do odbudowania się na nowo – podkreśla prezes firmy, Keith Murphy. – Dlatego to jeden z najbardziej obiecujących obszarów, jeśli myślimy o wymianie organów. Wiadomo, że komórki zrobią same, co do nich należy. Wystarczy, że znajdą się w odpowiednim miejscu – dodaje. 

Organovo ogłosiło swoje przełomowe osiągnięcie w październiku, gdy przy wykorzystaniu technologii druku 3D, udało się stworzyć “plaster” wątroby, której tkanki zachowały wszystkie podstawowe funkcje życiowe –  filtrowanie składników odżywczych, toksyn i leków przez 40 dni. Tkanki wykazywały również normalną odpowiedź na paracetamol i inne lekarstwa. Wyniki te sugerują, że drukowane “plastry” funkcjonują jak typowa wątroba ludzka.

Taki sukces nie oznacza jednak, że lekarze już wkrótce zaczną wszczepiać pacjentom drukowane organy. Złożone organy takie jak nerki czy serca składają się z milionów maleńkich naczyń krwionośnych. Ich budowa to kolejne wyzwanie przez jakim staną orędownicy drukowania 3D.

Tymczasem wątroba jest jedną z “łatwiejszych” do odtworzenia tkanek ludzkich narządów. A co najważniejsze, nawet niewielkie fragmenty sztucznej wątroby może pomóc pacjentom, którzy oczekują na przeszczep. 

Organovo chce teraz wykorzystać wycinki wątroby, by uzyskać odpowiednie reakcje tkanki na różne rodzaje leków. To pozwoli na przyspieszenie badań farmaceutycznych nad nowymi lekami oraz zmniejszy uzależnienie badań od testów na zwierzętach.

Firma planuje wdrożyć swój produkt pod nazwą “3D Human Liver” w 2014 roku. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: http://www.organovo.com/3d-human-tissues/3d-human-tissues-research/tissue-models/3d-human-liver-tissue-model