NASA wybrała: Boeing i SpaceX będą przewozić astronautów na ISS

Od 2017 roku astronauci z USA, by dostać się na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, będą korzystać z lotów komercyjnych.

Astronauci z USA będą znów podróżować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z USA na amerykańskich statkach kosmicznych. Wszystko dzięki przełomowym umowom, które zawarła NASA. Amerykańska Agencja Kosmiczna we wtorek ogłosiła wybór dwóch firm, które zbudują odpowiednie pojazdy kosmiczne. Boeing i SpaceX – to właśnie te dwie firmy od 2017 roku będą transportować amerykańskich astronautów po przestrzeni kosmicznej. Obie firmy mają teraz dokończyć budowę swoich załogowych statków kosmicznych. Cel zostanie dofinansowany przez NASA, która przeznaczy na niego aż 6,2 miliardów dolarów. 

Od 2011 roku, czyli od zakończenia programu promów kosmicznych Amerykanie nie dysponują własną flotą kosmiczną. By dostarczyc astronautów w odpowiednie miejsce korzystają z bardzo drogich i nieefektywnych przelotów rosyjskimi statkami Sojuz (na rosyjskim statku mieszczą się zaledwie 3 osoby jednocześnie). Lot każdego astronauty kosztuje w ten sposób 70 milionów dolarów. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie własnych statków kosmicznych. 

„Wygląda na to, że przed nami najciekawszy rozdział w historii NASA i załogowych lotów kosmicznych” – podsumowuje szef NASA Charles Bolden. 


Czytaj więcej: