Nauka i religia – czy można je pogodzić? [AUDYCJA]

Czy nauka i religia naprawdę wchodzą sobie w drogę? I czy mogą pokojowo współistnieć w XXI wieku? O tym porozmawiamy podczas audycji “Człowiek 2.0” na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20.

W Polsce często można spotkać się z twierdzeniem, że religia i nauka wcale ze sobą nie kolidują. Czy tak faktycznie jest? Przytoczę cytat z książki „Nauka Świata Dysku 4. Dzień sądu”, której autorami są Terry Pratchett, Ian Stewart, Jack Cohen:

W religii zwątpienie to często przekleństwo; liczy się, jak głęboko wierzymy. To dość oczywista postawa humanocentryczna: świat jest taki, jaki szczerze i głęboko wierzymy, że jest. Nauka to wyraz postawy uniwersocentrycznej i wiele razy pokazała, że świat nie jest taki, jak szczerze i głęboko wierzymy, że jest.

Wierzący często twierdzą też, że teoria ewolucji nie jest sprzeczna np. z katolicyzmem. Ot jeszcze jeden cytat, tym razem z książki “Darwin, Bóg i sens życia” autorstwa Steve’a Stewarta-Williamsa:

W odróżnieniu od Modelu Standardowego czy, powiedzmy, teorii względności, które (pozornie) na nasze życie mają wpływ niewielki, teoria ewolucji wprost odnosi się kwestii zasadniczych – wizji samych siebie i naszego miejsca we Wszechświecie. Z ewolucjonizmu wynikają ważne wnioski. Ważne dla ludzi, bowiem odnoszące się do kwestii istotnych dla każdego człowieka, a co więcej takich, w których każdy ma coś do powiedzenia (albo mu się tak zdaje).

To jak to w końcu jest z tą religią i nauką, a zwłaszcza ewolucjonizmem? O tym porozmawiam na antenie TOK FM. Moimi gośćmi w audycji “Człowiek 2.0” będą prof. Stanisław Obirek, antropolog kultury, wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Piotr Szwajcer z wydawnictwa CiS.

Polecam archiwalne audycje o racjonalnym myśleniu i biologicznych podstawach moralności.

Audycji “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 20 września po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!