Naukowcy z UW w międzynarodowym projekcie badań nad grafenem

Flagowy projekt badań nad grafenem zwiększa swoje rozmiary. Do udziału w konsorcjum zaproszono ponad 60 nowych partnerów, w tym Uniwersytet Warszawski.

W grafenowym unijnym projekcie flagowym Grahen Flaghip, ogłoszonym pod koniec stycznia 2013 r. naukowcy badają wyjątkowe właściwości grafenu. Graphene Flagship, którego budżet w ciągu 10 lat wynieść ma 1 mld euro, pozwolić ma na opracowanie komercyjnych produktów wykorzystujących grafen.

W ramach obchodów trwającego tygodnia grafenu, Komisja Europejska ogłosiła rozszerzenie listy istytucji, które prowadzić będą badania nad grafenem w ramach grafenowego projektu flagowego. Dzięki temu Graphene flagship stanie się jedną z większych inicjatyw europejskich w dziedzinie badań naukowych.

Czytaj więcej: GRAFEN, DRUGA MŁODOŚĆ POLSKIEGO WĘGLA

Do udziału w konsorcjum zaproszono ponad 60 nowych partnerów, w tym Uniwersytet Warszawski. W ten sposób partnerstwo obejmie obecnie ponad 140 organizacji z 23 krajów. Ponad jedną trzecią nowych partnerów stanowią przedsiębiorstwa, głównie MŚP, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu badaniami nad grafenem w kręgach biznesu. W początkowym składzie konsorcjum stanowili oni jedną piątą instytucji.

Dotychczas jedyną polską jednostką, spośród kilkudziesięciu, które zaproszono do udziału w projekcie, był Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Badacze z ITME w ramach swoich badań mieli zajmować się technologią wytwarzania grafenu na podłożach dielektrycznych (izolatorach) i metalicznych.

Czytaj więcej: 9 MATERIAŁÓW, KTÓRE MOGĄ ZMIENIĆ NASZĄ CYWILIZACJĘ

Wiceprzewodnicząca komisji, odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes skomentowała: „Europa jest liderem rewolucyjnych odkryć związanych z grafenem. Ten materiał jutra może przyczynić się znacząco do poprawy jakości naszego życia: daje podstawę nowym technologiom medycznym, takim jak proteza siatkówki. Jednocześnie powstają technologie ultralekkich i niezwykle pojemnych baterii grafenowych dla zrównoważonego transportu. Im prędzej wyzwolimy potencjał grafenu, tym lepiej!”.

Graphene flagship jest jedną z inicjatyw flagowych w obszarze przyszłych i powstających technologii (FET) zapowiedzianych przez Komisję Europejską w styczniu 2013 r. Celem tych programów jest wspieranie wizjonerskich badań mogących doprowadzić do opracowania przełomowych technologii, niosących wielkie korzyści dla społeczeństwa i przemysłu w Europie.

Więcej:grafennauka