Neandertalczyk był głupszy od homo sapiens? Niekoniecznie, sęk tkwi w budowie dłoni

Dlaczego neandertalczycy nie pozostawili po sobie lepszej sztuki i narzędzi? To wcale nie kwestia braku inteligencji, rozwiązaniem jest ich anatomia.

Twórczość neandertalczyka, umiejętność wytwarzania przez niego małych narzędzi i posługiwania się nimi, była ograniczona z powodu budowy dłoni, a nie mniejszych zdolności poznawczych – wynika z badania hiszpańskich naukowców. 

Naukowcy m.in. z madryckiego uniwersytetu Complutense (UCM) przebadali pozostałości kości dłoni i przedramienia neandertalczyka, a rezultaty swojej pracy zaprezentowali w najnowszym wydaniu pisma “Journal of Anthropolological Sciences”.

“Praczłowiek posiadał krótsze paliczki, a jego dłonie były mniej sprawne. To znacznie krępowało mu ruchy” – poinformował biorący udział w badaniu Manuel Martin-Loeches z wydziału psychobiologii UCM.

Według Martin-Loechesa neandertalczyk poprzez budowę swojej dłoni posiadał ograniczone możliwości posługiwania się mikrolitami – narzędziami krzemiennymi bardzo małych rozmiarów. Większość z nich nie przekraczała 1 cm długości. Również próby ich wytwarzania były dla neandertalczyka bardzo uciążliwe. Stwierdził, że dopiero 40 tys. lat temu, a więc już w schyłkowej epoce istnienia neandertalczyka, pojawiła się większa liczba małych narzędzi krzemiennych.

Hiszpański specjalista przypomniał, że wcześniej fakt istnienia jedynie znikomych śladów wytworzonych przez neandertalczyka przypisywano jego mniejszym wobec Homo sapiens zdolnościom poznawczym.

W badaniu oprócz naukowców z madryckiego uniwersytetu Complutense wzięli też udział specjaliści z uniwersytetu im. Elżbiety I w Burgos, a także przedstawiciele specjalizującej się w poszukiwaniach archeologicznych spółki Paleorama.

Obszarem, na którym archeolodzy znaleźli największe nagromadzenie najstarszych mikrolitów, są tereny Republiki Południowej Afryki. Uczeni twierdzą, że małe narzędzia krzemienne wyrabiano tam rzadko, choć regularnie już 70 tys. lat temu.