Niebezpieczna samotność

Samotność może być bardziej groźna niż otyłość i prowadzić do przedwczesnej śmierci – twierdzą naukowcy.

Chroniczne poczucie samotności o 14% zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej śmierci. To oznacza, że jest groźniejsza niż otyłość i prawie tak samo groźna jak bieda – w podobny sposób potrafi pogorszyć jakość życia – wskazują nowe badania.

W miarę jak ludzie żyją coraz dłużej, coraz więcej czasu spędzają samotnie. Ma to znaczący wpływ na ich zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Samotność dotyka głównie osób starszych – odczuwa ją od 20-40% badanych. 

Badanie przeprowadzone przez brytyjską Fundację Zdrowia Psychicznego wskazuje, że 10% Brytyjczyków czuje się samotna, 1/3 zna osobę, która czuje się samotna, a połowa uważa, że ludzie w ogóle stają się coraz bardziej samotni. 

Badanie prowadzone w USA na 2000 osobach powyżej 50 roku życia i następnie powtórzone po sześciu latach pokazało, że poczucie samotności może wpływać na przedwczesną śmierć. 

Chronicznej samotności towarzyszy zazwyczaj podwyższony poziom hormonu stresu, który z kolei podwyższa ryzyko wystąpienia zawału serca lub wylewu. Samotność to także podwyższone ciśnienie krwi i gorsza odporność – alarmują lekarze. Poczucie osamotnienia pogarsza sen, ludzie, którzy na nie cierpią zazwyczaj budzą się w nocy wiele razy i nie mogą naprawdę odpocząć.