Niedokończona misja, czyli Dni Karskiego w Toruniu

Dni Karskiego odbywają się w ramach programu” Jan Karski. Niedokończona Misja” prowadzonego przez Muzeum Historii Polski pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest również Uniwersytet Loyola w Chicago.

Dni Karskiego, których celem jest przywrócenie pamięci o czynach i osobie Jana Karskiego, legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, odbędą się w dniach
6-7 października w Toruniu. Wydarzenie jest współorganizowane przez Katedrę Praw Człowieka UMK.

W programie wydarzenia znalazł się pokaz filmu pt. Wysłannik z Polski w reżyserii Martina Smitha, film w języku angielskim, ale z polskimi napisami (6 października o godz. 18:30 w CSW Znaki Czasu w Toruniu przy ul. Wały gen. Sikorskiego 7), po którym zaplanowano dyskusję w języku angielskim z udziałem Ewy Wierzyńskiej, Bożeny Mclees i dr. Michała Balcerzaka z Wydziału Prawa i Administracji UMK. Wstęp jest wolny.

W dniu 7 października odbędą się: międzynarodowy panel dyskusyjny pt. Pamięć, Odpowiedzialność, Refleksja z udziałem znakomitych gości, m.in. Macieja Wierzyńskiego, autora książki o Janie Karskim (w godz. 9:00-11:15 oraz 11:45-13:45 w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Gagarina 13, w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski; wstęp jest wolny), wernisaż wystawy Jan Karski – Człowiek Wolności (godz. 11:15 w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej) oraz warsztaty edukacyjne Jan Karski i jego czasy oraz Jan Karski – Klub Kuriera (w godz. 13:00-16:15
na Wydziale Prawa i Administracji UMK przy ul. Bojarskiego 3; obowiązuje wcześniejsza rejestracja na warsztaty poprzez stronę http://www.kpcen-torun.edu.pl/).

Szczegółowy program Dni Karskiego w Toruniu