Nietoperze znowu zaskakują. Tego o nich nie wiedzieliśmy

Najnowsze badania wskazują, że niektóre nietoperze mogą rozpoznawać dźwięki nawet po kilku latach. To bardzo ważne odkrycie, którego o tych ssakach nie wiedzieliśmy.
Nietoperze mają zaskakująco dobrą pamięć /Fot. STRI

Nietoperze mają zaskakująco dobrą pamięć /Fot. STRI

Naukowcy już od jakiegoś czasu wiedzą, że niektóre gatunki nietoperzy mogą pochwalić się wyjątkowo dobrą pamięcią. Dopiero teraz można powiedzieć, jak dobrą. W czasopiśmie Current Biology pojawiła się praca badawcza uczonych z Smithsonian Tropical Research Institute (STRI), w której opisują oni pamięć długotrwałą u żabożernych nietoperzy (Trachops cirrhosus).

Czytaj też: Dlaczego pieprz jest ostry? To przez nietoperze!

May Dixon z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin mówi:

Żabożerne nietoperze są doskonałym organizmem modelowym do badania ekologii poznawczej i sensorycznej. Uczenie się odgrywa dużą rolę w ich życiu.

Nietoperze z doskonałą pamięcią

Kiedy nietoperze polują na żaby, od razu wiedzą, które płazy są najsmakowitszymi kąskami, które mogą być trujące, a które za duże. To wynik doskonałej pamięci długotrwałej nietoperzy.

Zespół Dixon przeprowadził ciekawy eksperyment i wytrenował 49 dzikich nietoperzy, by reagowały na dzwonki telefonów komórkowych odtwarzane przez głośniki. Kiedy nietoperze odpowiadały na dwa dźwięki, otrzymywały nagrodę, ale gdy przylatywały w odpowiedzi na potrójne dźwięki, nic na nie czekało. Zwierzęta błyskawicznie nauczyły się reagować tylko na te zawołania, które gwarantowały im nagrodę, ignorując pozostałe. Nietoperze oznakowano mikroczipem i wypuszczono do Parku Narodowego Soberania.

Czytaj też: Nietoperze potrafią przewidzieć przyszłość. Twierdzą naukowcy

Osiem nietoperzy wytrenowanych podczas eksperymentu schwytano po roku lub czterech latach, a kiedy otworzono im nagrania dźwięków, zareagowały w identyczny sposób, reagując na dwa nagrania kojarzone z nagrodą.

Warto podkreślić, że dźwięki, które wybrano do eksperymentu brzmiały wyraźnie jak takie generowane przez człowieka, więc wykluczone, by zwierzęta usłyszały je przypadkowo w naturze. Brzmiały jednak na tyle “żabio”, że zainteresowały zwierzęta. Kiedy wytrenowanym nietoperzom puszczono czysty ton, większość nietoperzy nie zareagowała na niego, a jedynie drgała uszami. Eksperyment rodzi kilka pytań dotyczących tego, jak działa pamięć długotrwała u nietoperzy i innych zwierząt.

May Dixon dodaje:

Interesuje mnie zdolność do zapamiętywania u zwierząt i to, co powoduje pamięć długotrwałą lub krótkotrwałą, jakie warunki ekologiczne selekcjonują różne długości pamięci, co jest ważne do zapamiętania i do zapomnienia. Ale badanie pamięci długotrwałej jest bardzo trudne, bo z definicji trwa długo. A testowanie pamięci u zwierząt w niewoli, nawet jeśli jest wygodniejsze, niekoniecznie jest reprezentatywne dla tego, co zwierzęta mogą zapamiętać na wolności.

Teraz May Dixon chce wrócić do BatLab, wyspecjalizowanego laboratorium, kierowanego przez Rachel Page z STRI, aby dowiedzieć się więcej o nietoperzach.