Nietypowa wiadomość dyrektora szkoły. Jak powstała potęga Snapchata

Pięć lat temu pojawiła się prosta aplikacja, która w krótkim czasie podbiła cały świat. Jak do tego doszło?

W Stanach Zjednoczonych otrzymywanie korespondencji ze szkoły, do której opiekunowie wysłali swoje pociechy, to codzienność. Pewnego dnia rodzice otrzymali zupełnie nietypową wiadomość od dyrektora szkoły Saint Francis w Mountain View w Kalifornii, dotyczącą nowej inwestycji. Simon Chiu pięć lat temu,  zainwestował w rozwijającą się mobilną aplikację Snapchat, która dziś jest najbardziej znaną formą komunikacji wśród młodzieży.

Młodzieżowy szał

Inspiracją była sugestia jednego z rodziców: Barry’ego Eggersa, którego zaskoczyła popularność prostej aplikacji.  Wszystko zaczęło się od rozmowy Eggersa z córką, która zafascynowana aplikacją wymieniała się fotografiami z koleżankami ze szkoły. Gdy mężczyzna po pracy wrócił do domu, spostrzegł dzieci rozmawiające i śmiejące się przed ekranami swoich smartfonów. Zapytał, co wzbudziło w nich takie zainteresowanie, okazało się, że aplikacja w której wysyła się dziesięciosekundowe filmiki lub zdjęcia, zachwyciła młodzież.

Wsparcie akcji Snapchata

Zafascynowany dyrektor szkoły oraz Barry Eggers, partner w firmie Lightspeed Venture Partners, postanowili wesprzeć inicjatywę i zainwestować pieniądze. Simon Chiu przeznaczył na ten cel piętnaście tysięcy dolarów, natomiast Eggers  wraz z Lightspeed zainwestował czterysta osiemdziesiąt pięć tysięcy dolarów w akcje Snapchata. W tym celu spotkali się z pomysłodawcami aplikacji Evanem Spiegelem i Bobbym Murphy.

Nowe perspektywy

Eggers na swoim blogu skomentował inwestycję: „W czasie kiedy rozpoczynałem swoją przygodę z inwestycją w akcje Snapchata, mogłem dzielić się doświadczeniem z moimi dziećmi. To piękna droga jaką przeszliśmy ze Snapchatem,  Evan’em i Bobby’m. Zaszliśmy bardzo daleko od czasu mojej rozmowy z córką w kuchni. Snapchat zmienił diametralnie sposób komunikacji ”.

Okazało się, że odważny krok w kierunku komunikatora dla młodzieży, był świetną inwestycją, która  zaowocowała bardzo dużym zyskiem, w momencie kiedy aplikacja stała się popularna na rynku. Trudno określić ile dokładnie panowie zarobili na tej inwestycji szacuje się, że może być to kwota nawet 24 milionów dolarów.


Źródła, dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej:

  1. http://www.bbc.com/news/technology-39149603
  2. http://money.cnn.com/2017/03/02/technology/snapchat-ipo-high-school/
  3. http://www.marketwatch.com/story/snap-ipo-six-things-we-now-know-about-snapchat-parent-company-2017-02-02
  4. https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-05/rich-gen-y-asian-kids-pool-family-fortunes-to-build-venture-fund
  5. http://people.com/human-interest/california-high-school-makes-millions-from-15000-snapchat-investment/