Nietypowi lotnicy. Oto 7 gatunków, które naprawdę potrafią latać!

Czy to ptak? Samolot? A może superman? Nie, to lotokot filipiński! Nietypowi lotnicy, choć sami w sobie wyjątkowi, wykazują jednak pewne typowe dla lotnych zwierząt cechy: prowadzą przeważnie nadrzewny tryb życia, żywią się roślinami, grasują głównie w nocy. Latają wszystkie – drobne ssaki, węże, pająki, żaby, jaszczurki, a nawet… ryby!

Lotokot

fot. Wikimedia Commons

Lotokot filipiński, zwany też kaguanem, to niewielki ssak futerkowy osiągający niecałe dwa kilogramy wagi, któremu elastyczne boczki umożliwiają lot ślizgowy na odległość nawet 100 m. Prowadzi nadrzewny i nocny tryb życia, żywi się wyłącznie roślinami, jest gatunkiem endemicznym występującym na Filipinach.

 

Polatucha

fot. Wikimedia Commons

Jedyna europejska wiewiórka, której błony lotne umożliwiają fruwanie na niemal 50 m. Żyje w lasach mieszanych na obszarach rozciągających od południowej Finlandii do północnej Japonii. Zgodnie z dokumentami udostępnionymi przez Białowieski Park Narodowy do XIX w. występowała także w Polsce.

 

Myśliwy z Trynidadu

Ptasznik Trynidadzkifot. Wikimedia Commons

Ten prawie 20-centymetrowy szybujący włochaty pająk z pewnością wystraszy niejednego arachnofoba. Ptasznik Trynidadzki to wyjątkowo skoczne stworzenie występujące na terenach Trynidadu i wysp Ameryki Płd. Choć jego jad nie jest groźny dla człowieka, potrafi ukąsić jak pszczoła, jego zęby osiągają bowiem rozmiar 1,5 cm.

 

Smok latający

Draco volansfot. Wikimedia Commons

Jaszczurka z rodziny agamowatych. Żyje w tropikalnych lasach i na plantacjach kauczuku w Azji Południowo-Wschodniej. Osiąga ok. 20 cm długości. Dzięki wyrośniętym żebrom pokrytym fałdami skóry lata na odległość do 15 m. Co ciekawe, w powietrzu potrafi sterować – skręcać, a nawet zawracać.

 

Wężykiem w powietrzu

Chrysopelea paradisifot. Wikimedia Commons

Chrysopelea paradisi to niewielki wąż latający na odległość nawet do 100 m. Żyje w nizinnych lasach deszczowych południowej Tajlandii, Malezji, Singapuru i Indonezji. Żywi się jaszczurkami, żabami oraz małymi ssakami. Jego kolorowe ubarwienie sprawia, że bywa mylony z groźnymi wężami jadowitymi.

 

Skrzydlata ryba

Ptaszor pospolity

fot. Wikimedia Commons

Ptaszor pospolity to morska ryba występująca w wodach oceanicznych na całym świecie. Loty ślizgowe nad powierzchnią wody umożliwiają mu rozwinięte płetwy piersiowe. Choć jego lot trwa maksymalnie 10 sekund, przy sprzyjającym wietrze może osiągnąć prędkość nawet do 90 km/godz.!

 

Nogolotka

Nogolotka jawajska fot. Shutterstock

Nogolotka jawajska to gatunek nadrzewnego płaza bezogonowego, latającej żaby. Żyje w lasach tropikalnych Jawy, Sumatry, Tajlandii i Malezji. Loty ślizgowe wykonuje za pomocą kompletnego rozpłaszczenia, przy odpowiednim rozczapierzeniu błon między palcami. W powietrzu potrafi pokonać odległość do 20 m. Przypomina wówczas zielony latawiec.