Niezwykłe zjawisko uchwycone z pokładu ISS. Czym są tajemnicze niebieskie błyski?

Z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znowu udało się zaobserwować niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Czym są niebieskie plamy światła unoszące się nad naszą planetą?
ISS /Fot. NASA

ISS /Fot. NASA

Opublikowane niedawno zdjęcie pochodzi z końcówki października 2021 r. i zostało zrobione przez anonimowego członka 66. Ekspedycji z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdy znajdowała się ona nad Morzem Południowochińskim. Zawiera dwa niebieskie “błyski” w atmosferze Ziemi, które wyglądają osobliwie, choć są wynikiem dwóch niepowiązanych ze sobą zjawisk naturalnych. Wystąpiły one w tym samym czasie i uchwycono je na jednym zdjęciu, co zdarza się bardzo rzadko.

Czym są niebieskie błyski nad Ziemią?

Pierwszy błysk, widoczny u dołu zdjęcia, jest masywnym piorunem uderzającym gdzieś w Zatoce Tajlandzkiej. Zjawiska tego typu są rzadko obserwowane z pokładu ISS, bo zazwyczaj zakrywają je chmury – tym razem do uderzenia doszło obok dużej szczeliny w górnej warstwie struktury przypominającej kalderę, co zaowocowało widokiem niebieskiego pierścienia.

Drugi błysk, zlokalizowany w prawym górnym rogu zdjęcia, to wynik zakrzywionego światła Księżyca. Orientacja naturalnego satelity Ziemi w stosunku do ISS oznacza, że światło pochodzące ze Słońca przechodzi przez atmosferę naszej planety, więc przybiera on postać jasnoniebieskiego “kleksa” z rozmytym halo. Efekt ten jest spowodowany przez światło Księżyca rozpraszającego się od cząsteczek unoszących się w atmosferze Ziemi.

U dołu widać piorun nad Zatoką Tajlandzką, a u góry po prawej niebieskie światło Księżyca /Fot. NASA

Różne długości światła mają różne kolory, co wpływa na ich interakcję z cząsteczkami atmosfery. Niebieskie światło jest najkrótsze i dlatego jest najbardziej prawdopodobne, że ulegnie rozproszeniu – dlatego Księżyc zmienił kolor na niebieski. Ten sam efekt wyjaśnia dlaczego niebo w trakcie dnia wydaje się niebieskie.

Czytaj też: Kryształki lodu na oknie ISS. Nikt nie wie, jak powstały

W centrum zdjęcia znajduje się wietnamskie wybrzeże i Tajlandia. W tle zdjęcia okrągły kształt wyspy Hainan – najbardziej wysuniętej na południe prowincji Chin – jest zarysowany przez światła nadmorskich miast. Miliony lat temu Hainan był połączony z lądem, ale dziś Hainan leży około 20 km od Chin kontynentalnych. Krajobraz Tajlandii oświetlają światła Ubon Ratchathani, Amnat Charoen i Yasothon oraz sieć autostrad łączących miasta. W głębi lądu od wybrzeża Wietnamu, pas ciemności obejmuje mniej zaludnione obszary południowego Laosu.