Nigdy nieotwierane sarkofagi i złote figurki sprzed 2500 lat odkryte w Egipcie

Egipscy archeolodzy wydobyli z dawnej nekropolii w Sakkarze kolejną partię, po kilkudziesięciu niedawno znalezionych, nigdy nieotwieranych sarkofagów.
Nigdy nieotwierane sarkofagi i złote figurki sprzed 2500 lat odkryte w Egipcie

Choć władze kraju wstrzymują się jeszcze z publikacją szczegółów odkrycia, w oficjalnym komunikacie wspominają o ”dużej liczbie” drewnianych trumien. Według ministra starożytnego dziedzictwa i turystyki, są ich ”dziesiątki”. Wszystkie nietknięte od czasu umieszczenia w ziemi ponad 2500 lat temu.

Zarządzający starożytnym dziedzictwem swojego kraju, Khaled El-Enany na Instagramie pochwalił się zdjęciami z odwiedzin miejsca wykopalisk przez premiera Mostafy Madbouly’ego. Odkąd w 2019 roku rząd Egiptu połączył w jedno ministerstwo resort starożytności i turystyki, kraj stara się przyciągać zagranicznych gości bardziej muzeami niż nadmorskimi kurortami.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

تشرفنا اليوم بزيارة دولة رئيس مجلس الوزراء د. مصطفى مدبولي لتفقد الكشف الأثري الجديد بمنطقة سقارة. آبار دفن جديدة بها عشرات من التوابيت الملونة المغلقة منذ اكثر من ٢٠٠٠ سنة تم اكتشافها…. سوف نعلن عن تفاصيل الكشف قريبا … Honored to have our PM HE Dr Mostafa Madbouly visit today our new discovery in Saqqara. More burial shafts that contain dozens of colored coffins sealed since ancient times are discovered. We will announce the details of this discovery soon…

Post udostępniony przez Khaled El-Enany خالد العناني (@khaled.elenany) Paź 19, 2020 o 1:13 PDT

 

Wydobywane w ostatnich miesiącach sarkofagi  (na początku października wspominano o 59), podobnie jak 2000 innych artefaktów niedawno przeniesionych z magazynów krajowych muzeów, trafią do stałej kolekcji 60 tys. przedmiotów Wielkiego Egipskiego Muzeum w Kairze, którego aktualną datą otwarcia (przenoszoną od 2018 roku) jest nieokreślony jeszcze moment w roku 2021.

 

رئيس الوزراء داخل بئر أثرى بسقارة لتفقد كشف أثري كبير تعلن تفاصيله قريبا فى ساعة مبكرة من صباح اليوم، تفقد الدكتور…

Opublikowany przez ‎Ministry of Tourism and Antiquities وزارة السياحة والآثار‎ Poniedziałek, 19 października 2020

 

Wraz z nowoodkrytym zbiorem sarkofagów z trzech szybów grobowych w Sakkarze wydobyto szereg kolorowych, pozłacanych posążków. Na zdjęciach udostępnionych przez resort starożytnego dziedzictwa i turystyki ich inspekcją na miejscu odkrycia przeprowadził osobiście premier Madbouly.

Wykopaliska prowadzone są w miejscu pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych sprzed 3000 lat. Nie wiadomo jeszcze, czyje zwłoki znajdują się w trumnach. Nazwa  położonej na południe od Kairu i zachód od Memfis miejscowości Sakkara pochodzi od Sokara, bóstwa opiekującego się nekropolią wpisaną na listę zabytków UNESCO.

Kierujący wykopaliskami w nekropolii mają podać więcej informacji o znaleziskach na konferencji prasowej zaplanowanej na przełom października i listopada.