Noc Robotów

24 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbędzie się II edycja Nocy Robotów PIAP pod hasłem „Odkryj Nieznane”. To największa w Polsce impreza popularno-naukowa poświęcona zagadnieniom robotyki.

Dla odwiedzających przygotowano ponad 100 atrakcji, m.in: pokaz robotów policyjnych, antyterrorystyczne maszyny rozbrajające ładunki wybuchowe, kosmiczni zwiadowcy, wyścigi robotów, roboty latające i wiele innych.

II Noc Robotów PIAP to jedyna w kraju tak duża impreza popularno-edukacyjna, skierowana do przedstawicieli nauki i biznesu, inżynierów, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz pasjonatów robotyki. Organizatorami wydarzenia są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który od blisko 50 lat zajmuje się tworzeniem najnowszych technologii m.in. z dziedziny robotyki i automatyki oraz PIAP ScienTech, którego zadaniem jest upowszechnianie powstających w Instytucie wynalazków.

– To będzie wyjątkowa noc, pełna niespodzianek, konkursów, ciekawa zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych osób fascynujących się najnowszymi technologiami, i dla wszystkich pozostałych – zachęca dr inż. Jan Jabłkowski, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.

Podczas II Nocy Robotów PIAP 24 maja 2013 r. (piątek), zarówno dorośli jak i dzieci będą mogli znaleźć wśród atrakcji coś dla siebie. W niedostępnych na co dzień wnętrzach Instytutu przywitają gości dziesiątki różnego rodzaju robotów powstających w PIAP – m.in. roboty antyterrorystyczne, rehabilitacyjne, latające i przemysłowe.

Dla fanów mocnych wrażeń polecamy pokazy policji i straży pożarnej, podczas których specjalne jednostki pokażą jak roboty pirotechniczne INSPECTOR I PIAP SCOUT® rozbrajają bomby i wykrywają niebezpieczne chemiczne substancje. Te flagowe konstrukcje Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP wezmą również udział w wyścigach robotów, a o ich wynikach zadecydują odwiedzający – sterując nimi podczas biegu. Na miłośników rywalizacji będą jeszcze czekać walki robotów sumo, a także wyścigi Formuły 1, czyli line-followerów. Podczas święta robotyki nie zabraknie, niezwykle popularnych robotów humanoidalnych NAO zbliżonych swym kształtem do ludzi.

Te maszyny potrafią tańczyć, śpiewać i mówić. Chętni będą mogli przejąć dowodzenie nad materią i zadecydować o ich działaniu. W Parku Robotów Latających, w powietrzu i na ziemi, będą się prezentować wojskowe drony – bezzałogowe statki latające, a quadro-, hepto-, hekto- i optokoptery – robotyczni paparazzi – sfilmują całe wydarzenie. Świat mechanicznych zwierząt reprezentować będą „Trąba Słonia”, „RoboPies”, „RoboLew” i najnowszy model „CyberRyby” – piątej generacji, pływający w ogrodowym basenie.

Miłośników motoryzacji zainteresuje z pewnością obecność autonomicznego samochodu „Jurek” – innowacyjnego wynalazku studentów z Wrocławia. Przez cały czas trwania wydarzenia, przed wejściem do Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP będzie można wziąć udział w warsztatach Robot Dance. Organizatorzy nie zapomnieli o specjalnym atrakcjach dla najmłodszych, min konkurs na najlepszy RoboStrój, w którym do wygrania będą półkolonie Małego Inżyniera czy specjalne warsztaty z robotyki dla całej klasy zwycięzcy.

Dodatkową atrakcją będzie Park Technologii Kosmicznych prezentujący elementy sond i robotów badających inne planety. Z kolei w ramach Parku Współczesna Inżynieria.

– Zaawansowane Projektowanie Robotów zwiedzający będą mogli zeskanować własną twarz lub przyniesiony przez siebie przedmiot oraz zapoznać się z technologią przyrostowego wytwarzania i na żywo zobaczyć jak powstają wydruki 3D, z których budowane są między innymi konstrukcje robotów. Na fanów wirtualnego świata czekać będą symulatory – a w nich misja podjęcia bomby i przeniesienia jej w bezpieczne miejsce.

Przewodnikami po świecie robotów będą naukowcy, inżynierowie z PIAP oraz firmy partnerskie m.in.: Comau, Festo, Farnell element14 i Parameter AB, iCount, Mały Inżynier, a także studenci z najlepszych uczelni technicznych w Polsce.

Wstęp na „II Noc Robotów PIAP – Odkryj Nieznane” jest otwarty dla każdego, a wszystkie atrakcje są całkowicie bezpłatne.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.nocrobotow.pl.