Noc Robotów 22 maja w Warszawie!

22 maja w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP odbędzie się III edycja Nocy Robotów PIAP pod hasłem „Misja: Bezpieczeństwo”. To największa w Polsce impreza popularnonaukowa poświęcona zagadnieniom robotyki.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. roboty policyjne, latające, medyczne, antyterrorystyczne – neutralizujące ładunki wybuchowe, a także kosmicznych zwiadowców. I to wszystko podczas jednej nocy w Warszawie.  

III Noc Robotów PIAP to jedyna w kraju tak duża impreza popularnoedukacyjna, która promuje innowacyjne technologie i prezentuje najnowsze osiągnięcia polskich inżynierów i naukowców w dziedzinie robotyki. Organizatorami wydarzenia są Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz PIAP-ScienTech.

– Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, ponieważ w tym roku PIAP obchodzi także 50-lecie swojego istnienia. III Noc Robotów PIAP to idealna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć, a niekiedy i dotknąć części historii PIAP, zarówno tej odległej, jak i tej najnowszej – mówi dr inż. Jan Jabłkowski, dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP.                     

Instytut od lat specjalizuje się w automatyce przemysłowej, dlatego wśród eksponatów nie zabraknie robotów właśnie z tej grupy. Spawanie grubych blach czy nalewanie napojów w wykonaniu robotów będą z pewnością nie lada atrakcją. Jednak w tym roku organizatorzy chcą zwrócić uwagę na roboty, które zostały skonstruowane po to, żeby chronić życie człowieka, zgodnie z hasłem: „Misja: Bezpieczeństwo”.

Zobacz także: ROBOT DA VINCI “ZOPEROWAŁ” WINOGRONO

 – Roboty już są obecne w środowisku człowieka, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomagają nam odkurzać, kosić trawniki lub czyścić elewację szklanych budynków. Musimy przygotować się na masową obecność i rosnącą rolę robotów w naszym życiu codziennym. Instytut specjalizuje się w konstruowaniu zrobotyzowanych urządzeń wspomagających pracę antyterrorystów, strażaków czy pirotechników, które znajdują zastosowanie w krajach na terenie Europy, Afryki i Azji. Przykładowo są to roboty PIAP GRYF i TRM – powiedział dr inż. Piotr Szynkarczyk, ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa PIAP.

Oprócz Parku Robotów Przemysłowych i Parku Robotów na Rzecz Bezpieczeństwa do obejrzenia będą także: Park 3D Design, Park Robotów Edukacyjnych, Gabinet Robotów Medycznych i Rehabilitacyjnych Park Robotów Latających, Park Technologii Kosmicznych, a także Park Małych Wynalazców.

Przewodnikami po świecie robotów będą naukowcy, inżynierowie z PIAP oraz firmy partnerskie, a także studenci z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Partnerem głównym wydarzenia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.


MIEJSCE I TERMIN WYDARZENIA:

  • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, 02-486 Warszawa, Al. Jerozolimskie 202
  • 22 maja 2015 roku, godz. 16.00-24.00, wstęp bezpłatny
  • Dojazd środkami komunikacji miejskiej, przystanki Łopuszańska (717, ZS1) i Zajezdnia Kleszczowa (187, 189, 401, 517, N01, N35)

Więcej informacji na stronie: www.nocrobotow.pl