Noc Spadających Gwiazd w Koperniku

W nocy z 12/13 sierpnia Centrum Nauki Kopernik zaprasza mieszkańców Warszawy na wspólne obserwacje Perseidów.

Specjalnie na tę okazję zgasną światła Centrum Nauki Kopernik, Stadionu Narodowego i okolicznych mostów. Park Odkrywców stanie się najlepszym miejscem do obserwacji meteorów w Warszawie.

Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów na świecie. Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się w nocy „wylatywać”.

Obserwacje meteorów należą do wyjątkowo prostych. Wystarczy znaleźć ciemne miejsce, położyć na trawie, kocu lub leżaku i wzrokiem omiatać jak największa połać nieba. Po jakimś czasie z pewnością zobaczymy pierwsze „spadające gwiazdy”. Najwięcej widać będzie wysoko nad głowami i nad wschodnim horyzontem. Zwykle ich aktywność wzrasta w drugiej połowie nocy.

Wszystkich, którzy nie mają możliwości wyjechania za Warszawę zapraszamy na obserwacje w naszym Parku Odkrywców. To będzie największe wspólne oglądanie meteorów w Polsce! 

Imprezę w Parku Odkrywców poprowadzi Karol Wójcicki – popularyzator astronomii z planetarium Niebo Kopernika. Wszyscy goście będą mogli dowiedzieć się jak i gdzie obserwować meteory oraz poznać fascynujące historie z nimi związane. 

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Początek o godzinie 21:00, zakończenie planowane jest na 1:00. Na obserwacje warto zabrać leżak lub koc. Dla uczestników przygotowane będą środki przeciw komarom. 

Szczegółowe informacje: http://on.fb.me/1rhbafu