Nokia przechodzi na Android

Podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie Nokia zaprezentowała swoje pierwsze smartfony z systemem operacyjnym Android.

Smartfony X, X+ i XL różnią się m.in. cenami i kosztują od 89 do 109 euro. Smartfon X ma wyświetlacz o przekątnej 10,2 cm i 512 MB pamięci operacyjnej ram oraz aparat o rozdzielczości 3 megapikseli. Model X+ ma już 768 MB ram i dodatkowe 4GB pamięci na karcie MicroSD. Smartfony będą dostępne w kolorze jasnozielonym, jasnoczerwonym, turkusowym, żółtym, czarnym i białym. 

Model XL ma 5-calowy wyświetlacz oraz dwa aparaty – przedni o rozdzielczości 2 megapikseli (przeznaczony m.in. do rozmów wideo przez Skype) i tylni – 5megapikseli, z autofokusem i fleszem. Nokia XL będzie dostępna w kolorze jasnozielonym, pomarańczowym, turkusowym, żółtym, czarnym i białym. Cała rodzina Nokia X wykorzystuje dwurdzeniowe procesory Qualcomm Snapdragon i obsługuje dwie karty SIM.  

Wszystkie modele są wyposażone w Fastlane, czyli drugi ekran, który pozwala płynnie przełączać się między aplikacjami. Użytkownicy będą mieli dostęp do aplikacji ze sklepu Nokia Store i innych niezależnych sklepów, a także możliwości instalowania ich z innego urządzenia np. karty pamięci lub komputera.

Użytkownicy będą mogli korzystać ze sztandarowych aplikacji Nokia, takich jak bezpłatne Here Maps, nawigacji głosowej Here Drive, czy bezpłatnego steamingu Nokia MixRadio. 

X trafi do sprzedaży zaraz po zakończeniu targów w Barcelonie i będzie dostępny od razu w Europie i regionie Azji i Pacyfiku. Sprzedaż modeli X+ i XL rozpocznie się w kwietniu. 

Użytkownicy, którzy zdecydują się na zakup jednego z najnowszych modeli Nokii, będą mogli korzystać z wirtualnego systemu przechowywania danych OneDrive, stworzonego przez Microsoft.