Nons SL645 – aparat z wymienną optyką na wkłady Instax Mini

Proste aparaty analogowe do fotografii natychmiastowej początkowo wydawały się niewiele znaczącą ciekawostką, okazało się jednak, że oferowana przez nie zabawa fotografią zyskała grono wiernych zwolenników nie tylko wśród amatorów. Spowodowała też pojawienie się konstrukcji czasem bardzo nietypowych, takich jak Nons SL645.
Nons SL645 Instax Mini
Nons SL645 Instax Mini

Dwa światy SL645

Projekt aparatu Nons SL645 wystartował 31.10.2022 na Kickstarterze i w ciągu jednego dnia przekroczył trzykrotnie zakładaną kwotę zbiórki, czyli HK$ 50000. Firma zakłada, że pierwsze egzemplarze nowego aparatu zostaną wysłane do uczestników zbiórki w marcu 2023 roku. A o co cały ten szum?

Nons SL645 Instax Mini

Nons SL645 ma być wyposażonym w aluminiowy korpus analogowym aparatem na wkłady Fujifilm Instax Mini, ale współpracującym z wymienną, manualną (nie wymagającą elektroniki i zasilania) optyką z bagnetem Canon EF. Dzięki dodatkowym adapterom można też liczyć na zgodność z mocowaniem gwintowym M42 oraz bagnetami Nikon F, PK, CY i szkłami średnioformatowymi.

Nons SL645 Instax Mini

Ponieważ koło obrazowe obiektywów EF i M42 jest zbyt małe, by pokryć średnioformatowy materiał Instax Mini, aparat ma być wyposażony w układ optyczny trzech soczewek z wielowarstwowymi powłokami antyodblaskowymi, który ma rozciągnąć obraz z obiektywu małoobrazkowego do formatu 6 x 4,5 cm, minimalizując przy tym winietowanie. Efektem ubocznym będzie także brak konieczności przeliczania ogniskowych, gdyż obiektywy będą pracowały z takim samym polem widzenia jak na pełnej klatce.

B. SL645 może także pracować z synchronizowanymi niskim napięciem lampami błyskowymi przy czasie 1/250 s. Do nastawiania ostrości będzie służył typowy dla lustrzanek wizjer z pryzmatem pentagonalnym.

Część elektryczna aparatu będzie zasilana akumulatorem litowo-jonowym typu 18500 o pojemności 2040 mAh, które będzie można w prosty sposób wymienić w przypadku zużycia. Jedno ładowanie ma wystarczyć na około 100 zdjęć.

To się przyjmie?

Chociaż Nons SL645 do klientów trafi dopiero w marcu przyszłego roku, to warto pamiętać, że firma nie jest nowicjuszem na rynku podobnych aparatów analogowych – od 2020 roku w ofercie posiada także dobrze przyjęte aparaty SL42 (na materiały Instax Mini, współpracujące z optyką M42) oraz SL660, na kwadratowy film Instax Square. Nons SL645 budowany jest zatem na bazie doświadczeń z wcześniejszymi modelami i ma szansę być najbardziej udanym z całej trójki.

Czy to się zatem przyjmie? Jestem przekonany, że nowy aparat w żaden sposób nie zaszkodzi popularnym modelom Fujifilm Instax, aczkolwiek zapewne zyska grono skłonnych do eksperymentów zwolenników, chętnych by za oferowane przez SL645 możliwości zapłacić. Nie będzie to bowiem aparat tani w porównaniu do protoplastów z rodziny Instax – dla uczestników zbiórki cena wynosi ~$440, a docelowo zapewne będzie bliższa ~$600.

Źródło: PetaPixel, Kickstarter