Amerykańska firma Northrop Grumman otrzymała właśnie kontrakt o wartości 244 milionów dolarów na budowę zaawansowanych naziemnych stacji przekaźnikowych, które będą rozmieszczone na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Owe stacje, kiedy już powstaną, zostaną włączone do programu Next-Generation Overhead Persistent Infrared (Next-Gen OPIR), który będzie stanowił fundament nowoczesnej infrastruktury obronnej, zdolnej do wykorzystania przestrzeni kosmicznej do globalnego wykrywania i śledzenia zagrożeń rakietowych.
Zamówione przez armię stacje przekaźnikowe wzmocnią możliwości i potrzeby Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, poprawiając jakość i szybkość zbierania danych z satelitów zdolnych do wykrywania wystrzelonych z dowolnego miejsca na Ziemi pocisków, rakiet i innych zagrożeń.
Czytaj także: Potężniejszy niż Patriot. Nowy radar USA wykrywa nawet niewidzialne cele
Modułowa konstrukcja zamówionych stacji naziemnych będzie umożliwiała sprawną modernizację, dzięki czemu będzie można je wykorzystać do współpracy zarówno ze starszymi systemami, jak i nowymi konstelacjami satelitów, które dopiero będą wynoszone na orbitę okołoziemską.
Podstawą każdego skutecznego systemu tego typu jest infrastruktura obsługująca transmisję danych między różnymi systemami satelitarnymi wykorzystywanymi przez Space Systems Command.
Tworzone przez Northrop Grumman stacje docelowo będą stanowiły główny element systemu Future Operationally Resilient Ground Evolution (FORGE), szerszej inicjatywy amerykańskich Sił Kosmicznych, której celem jest rozwój technologii wykrywania rakiet na powierzchni całej Ziemi. Same satelity jednak nie wystarczą, bowiem muszą one w szybki sposób przekazywać informacje o potencjalnych zagrożeniach za pośrednictwem zaawansowanych systemów komunikacji i dowodzenia.
Warto tutaj dodać, że opisywany tutaj kontrakt nie jest jedynym. Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych przyznało także duży kontrakt firmie SciTec na rozwój oprogramowania i infrastruktury danych, które będą wdrożone we wspomniany wyżej program FORGE. W tym przypadku prace będą się koncentrowały na ujednolicaniu ciągłości między obecnie wykorzystywanymi satelitami SBIRS a nową konstelacją Next-Gen OPIR.
Czytaj także: Amerykańskie satelity wykryły hipersoniczny cel. To kluczowy etap testów nowej tarczy antyrakietowej
Proces modernizacji obejmuje także inne systemy, które wykorzystują dane satelitarne do zwiększenia możliwości obronnych Stanów Zjednoczonych. Można tutaj chociażby przywołać uruchomiony kilka dni temu system S2E2 (Survivable Endurable Evolution), którego zadaniem jest przetwarzanie danych w podczerwieni w celu wykrywania eksplozji jądrowych, czy też budowany właśnie przez L3Harris system ATLAS, który będzie monitorował zagrożenia dla satelitów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej.
Po ukończeniu budowy całej infrastruktury, Stany Zjednoczone będą miały do dyspozycji system zdolny ostrzegać przed pociskami wystrzelonymi z dowolnego miejsca na powierzchni Ziemi. W świecie pocisków hipersonicznych będzie to kluczowy system dla zapewnienia możliwości skutecznej obrony.