Nothing wprowadza na swój smartfon iMessage, ale jakim kosztem?

Wolna między Androidem a iOS przyjmuje różne formy, a ta chyba najbardziej znana dotyczy niebieskich lub zielonych dymków chatu podczas wysyłania wiadomości. Mimo usilnych starań Google’a rywal wciąż nie chce przyjąć nowego standardu wiadomości, uparcie trwając przy swoim. Nie tylko nie chce wprowadzić u siebie tego rozwiązania, ale również blokuje konkurencyjnej platformie dostęp do swojej aplikacji. Nothing jednak ma na to rozwiązanie.
Nothing wprowadza na swój smartfon iMessage, ale jakim kosztem?

Firma Nothing postanowiła wypuścić nową aplikację, dzięki której będzie można korzystać z funkcji iMessage na Androidzie

Cóż, właściwie trzeba tutaj uściślić, że chodzi nie ogólnie o system Android, a konkretnie o Nothing Phone 2, czyli najnowszy flagowiec producenta. Firma Carla Peia przedstawiła Nothing Chats, aplikację pozwalającą na zniwelowanie różnic podczas pisania z posiadaczami iPhone’ów. Dymki chatów będą się tam wyświetlały na niebiesko i choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać funkcją zupełnie niepotrzebną, ale cóż. Absurdalna wojna o niebieskie i zielone dymki czatów to rzecz jak najbardziej realna i najwidoczniej jest problemem, który ktoś musi rozwiązać.

Nothing Chats jest tak naprawdę aplikacją do korzystania z iMessage na Androidzie, stworzoną we współpracy z firmą Sunbird, oferującą już podobne rozwiązanie, ale bardziej dostępne.

Jeśli przebywasz w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii lub UE i masz telefon Nothing Phone (2), od piątku możesz pobrać aplikację Nothing Chats ze Sklepu Play. Aplikacja jest obecnie w fazie beta i ciężko pracujemy, aby funkcja Nothing Chats była dostępna w większej liczbie miejsc. Jeśli nie jest ona jeszcze dostępna w Twoim kraju, zapisz się do naszego newslettera, a my poinformujemy Cię, gdy tylko będzie dostępna. Wkrótce pojawi się więcej funkcji, więc odwiedź naszą stronę internetową, aby poznać wszystkie szczegóły.

Warto zaznaczyć, że aplikacja nie tylko zmieni kolor dymków, by obie strony mogły w końcu czuć się równe, ale też wprowadzi sporo funkcji znanych z iMessage, takich jak:

  • Pojedyncza wiadomość
  • Czaty grupowe
  • Wskaźniki pisania na żywo
  • Udostępnianie multimediów w pełnej rozdzielczości
  • Notatki głosowe
  • Potwierdzenie przeczytania (wkrótce)
  • Reakcje na wiadomości i odpowiedzi (wkrótce)

W zasadzie te funkcjonalności daje praktycznie każda aplikacja do wysyłania wiadomości. Jednak pomiędzy platformami pewnych opcji nie uświadczymy lub będą one mocno ograniczone. Dzięki tej apce obie strony będą miały mniej więcej taki sam zakres funkcji. Jeśli dla kogoś takie kwestie są ważne, to mając Nothing Phone (2) będzie można z nich korzystać.

Nic nie jest jednak idealne, bo Nohting Chats zbudowane zostało na aplikacji Sunbirda. Korzystanie z apki wymaga skonfigurowania i utworzenia konta Nothing, które następnie trzeba połączyć z Apple ID. I tu właśnie zaczynają się schody, bo w celu zmiany koloru tych nieszczęsnych dymków, do naszego konta zostanie przypisany wirtualny Mac mini, by przez nią wysyłać wiadomości SMS. Tak naprawdę oznacza to, że przekazujemy dane i hasło Apple ID w ręce osób trzecich, a to może zagrozić bezpieczeństwu danych. Nothing co prawda zapewnia, że:

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Sunbird nie przechowuje żadnych danych/metadanych wiadomości ani nazw użytkowników/haseł, z wyjątkiem adresu e-mail użytego do utworzenia loginu Sunbird. Zastrzeżona technologia firmy Sunbird umożliwia przekazywanie i usuwanie danych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zalogować przy użyciu istniejącego Apple ID, czy utworzyć nowy, dane Twojego Apple ID zostaną natychmiast zniszczone podczas procesu tokenizacji po zalogowaniu, więc w żadnym momencie nie są podatne na ataki do kiepskich aktorów. Dane przesyłane na serwery Sunbird są w pełni szyfrowane i nawet w przypadku włamania się do nich dostęp do danych Apple ID nie będzie możliwy, ponieważ nie są one nigdzie przechowywane i są automatycznie usuwane w ramach procesu tokenizacji.

Tylko czy faktycznie warto ryzykować bezpieczeństwem danych dla zmiany koloru głupiego dymka chatu?