Nowa drukarka 3D drukuje… szkłem!

Naukowcy z MIT stworzyli urządzenie, która samo topi i przerabia szkło. To kolejny przełom w branży drukarek 3D.

Drukowano już za pomocą plastiku, metalu, gliny, betonu, a nawet materiałów biologicznych. Czas na kolejne eksperymenty.

Grupa inżynierów z Mediated Matter i MIT Glass Lab Develop stworzyła projekt o nazwie G3DP, którego sekret tkwi w specjalnym piecu zamontowanym w górnej części drukarki. Szkło roztapiane jest w temperaturze 1900 stopni Celsjusza, a następnie przekazywane do dyszy zbudowanej z tlenku glinu i cyrkonu, czyli materiałów wyjątkowo odpornych na wysokie temperatury. Kolejne warstwy szkła układane są jedna na drugiej i natychmiast chłodzone za pomocą sprężonego powietrza. Rama drukarki została wykonana z aluminium oraz stalowych rur, które są w stanie utrzymać skomplikowaną konstrukcję.

Wydruk jest bardzo precyzyjny – różnica pomiędzy kolejnymi warstwami szkła wynosi od 0,13 do 0,18 milimetra, a całkowite odchylenie parametrów wykonanego przedmiotu to 0,42 milimetra. Oznacza to, że drukarka może być stosowana nie tylko do użytku domowego, ale także do celów przemysłowych (górna granica różnicy efektu końcowego dla przemysłu to 0,5 mm). 

“Materiały powstające na bazie szkła mają potencjał, aby wnieść szczególną wartość w dziedzinę produkcji, ze względu na ich twardość, właściwości optyczne, przystępność i dostępność” – tłumaczy Neri Oxman, założycielka i szefowa Mediated Matter.

gl6

(Fot: Andy Ryan)