Nowa siedziba Amazona ma kształt podwójnej helisy, ale skojarzenie jest inne

Gigant sprzedaży internetowej ujawnił planowany wygląd budynku mającego stanowić drugą centralę korporacji. Ma powstać w hrabstwie Arlington w stanie Wirginia. PenPlace ma być wybudowany za 2,5 mld dolarów w rejonie tzw. Pentagon City, osiedla na skraju słynnego kompleksu obronnego Pentagon.

Na 22 piętrach znaleźć się ma poza 260 tys. m2 powierzchni biurowej także agora do socjalizacji dla pracowników, żłobek z przedszkolem i trzy pawilony handlowe. Punktem skupiającym uwagę jest naturalnie część nazwana The Helix, czyli helisa. Dobrze, że wyjaśniono kształt na tym etapie, bo może on kojarzyć się w nieco inny sposób.

– To trzeba powiedzieć wprost. Budynek ma charakterystyczny kształt emotikonki kupy, choć z domieszką nieco zdrowszych kolorów – żartuje autor tekstu w The Verge. Mierzący ponad 106 metrów fragment kompleksu biurowego swoim skręcającym kształtem mający przypominać ścieżkę prowadzącą w Pasmo Błękitne (Blue Ridge) czyli najwyższe pasmo górskie w łańcuchu Appalachów.

Fot. NBBJ/Amazon

– Helisa ma być wyróżnikiem tego miejsca i najwyższym budynkiem kompleksu. Założeniem jest maksymalne zbliżenie 25 tys. pracowników do natury. Amazon zmusił nas do stworzenia takiej możliwości nie tylko na zewnątrz, gdy pogoda jest ładna, ale i wewnątrz, przez cały czas – wyjaśnia główny architekt projektu Dale Alberda z biura NBBJ odpowiedzialnego za centralę Amazona w Seattle. 

Wokół centrali Amazona znajdzie się przestrzeń do wyjścia na spacer z psem i dostępny dla wszystkich amfiteatr na 250 miejsc. Do dyspozycji pracowników i gości będzie parking na 2100 aut, 950 miejsc postojowych dla rowerów oraz ścieżki rowerowe wokół gmachu. Cały teren wokół budynku będzie otwarty dla spacerujących. Władzom hrabstwa Arlington obiecuje, że będzie „dobrym sąsiadem”.

Fot. NBBJ/Amazon

Poprzez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych budynek do 2040 roku ma osiągnąć węglową neutralność. Zasilany będzie z elektrowni słonecznej na południu stanu Wirginia. Dokumentacja projektu została już złożona a do końca roku firma liczy na uzyskanie zgody na budowę. Ta rozpocząć miałaby się w 2022 i potrwać 3 lata.

 

Źródła: 

https://www.theverge.com/2021/2/2/22262149/amazon-helix-arlington-virginia-design-hq2-campus

Amazon Unveils Plans for Futuristic, Nature-Inspired Phase 2 of HQ2

Więcej:Amazon