Nowa wersja laptopa dla dzieci

Organizacja One Laptop Per Child (OLPC) zaprezentowała nową wersję laptopa dla dzieci z najuboższych krajów świata. Wersja ta została przedstawiona na konferencji, podczas której omawiano problemy w realizacji rozpowszechnienia pierwszego modelu komputera za 100 dolarów – XO-1.

          OLPC postawiło sobie szczytny cel: dzieci z krajów rozwijających się powinny otrzymać bezpłatne osobiste komputery edukacyjne. Niestety, pierwszy etap realizacji projektu zakończył się poważnymi problemami technicznymi. Prezes OLPC Nicholas Negroponte zaprezentował projekt przyszłego urządzenia, które nazwano XO 2.0. Zgodnie ze słowami prezesa OLPC Nicholasa Negroponte, nowa wersja laptopa, którego ochrzczono nazwą XO 2.0, będzie dostępna już w 2010 roku za jedyne 75 dolarów. 

          W porównaniu z modelem poprzednim XO 2.0 będzie o połowę mniejszy i lżejszy od swojego poprzednika (na zdjęciu). Nowy laptop w trybie czytania książki (bez podświetlenia i bez podłączenia do sieci) będzie pobierał nieprawdopodobnie mało energii – zaledwie jeden wat. XO 2.0 będzie mógł zmieniać swój kształt. W zależności od życzenia dziecka komputer może wyglądać jak tablica, książka elektroniczna, komputer dla dwóch użytkowników z rozkładanym ekranem i zwykły laptop. W pierwszej postaci obie połowy komputera są rozkładane na płasko, przekształcając się w jeden wielki ekran. W ten sposób można wygodnie oglądać na przykład różne mapy. W drugiej postaci XO będzie można czytać jak książkę. Tradycyjna klawiatura zostanie zastąpiona klawiaturą dotykową. Nicolas Negroponte uważa, że w przyszłości przenośne komputery dla dzieci nie będą się niczym odróżniać od zwykłych torebek, również pod względem wagi.

           Laptop pierwszej generacji miał pracować na oprogramowaniu typu Open Source (Fedora od Linuxa).Dla drugiego pokolenia komputerów prezes OLPC przewiduje oprogramowanie Windows XP – jest to jedna z przyczyn konfliktu wewnątrz organizacji. Niedawno z OLPC odszedł odpowiedzialny właśnie za oprogramowanie Walter Bender – zarzucił on Negroponte, że ten zbytnio koncentruje się na tworzeniu dostępnego powszechnie komputera, lekceważąc cele edukacyjne. Z istniejącym już XO-1 użytkownicy mają problemy techniczne (komputer otrzymało już 500 tys. najbiedniejszych dzieci z Afganistanu, Haiti, Mongolii, Peru, Rwandy czy Urugwaju. Zawodzi m.in. porozumiewanie się na zasadze peer-to-peer.  

          Już niedługo, w sierpniu tego roku, rozpocznie się druga tura programu Give One, Get One. W ramach tego programu w krajach rozwiniętych (przede wszystki w USA) będzie można kupić jeden XO-1 za cenę dwóch laptopów. Drugi komputer zostanie oddany dziecku z najuboższych krajów. JSL

źródło: www.laptopgiving.org