Nowe badanie krwi może wykryć raka piersi nawet 5 lat przed pojawieniem się guzków

Nowe badanie krwi może wykryć raka piersi u pacjentów nawet pięć lat przed pojawieniem się guzów lub innych objawów fizycznych – mówią nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii.

Informacje z Uniwersytetu w Nottingham, opublikowane niedawno w Sunday Times of London, mówią, że nowy test będzie szukał przeciwciał, które sygnalizują wzrost guza, zanim jego masa stanie się widoczna. 

Zanim jednak badanie zostanie oficjalnie wprowadzone do wachlarza usług medycznych, musi przejść dalsze testy.

Rak piersi w Polsce

Rak piersi jest w naszym kraju najczęściej występującym kobiecym nowotworem złośliwym (niemal 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe) i zarazem stanowi główną przyczynę śmierci kobiet (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).

W Polsce regularnie zwiększa się zarówno zachorowalność, jak i umieralność na raka piersi u kobiet. Wzrost tych przerażających statystyk dokumentują Dane Krajowego Rejestru Nowotworów: w 2010 r. było prawie 15,8 tys. nowych przypadków raka piersi,  w 2013 r. – ponad 17 tys., a obecnie w ciągu roku wykrywa się tu 18-19 tys. przypadków zachorowań na ten nowotwór, z czego ponad 6 tys. pacjentek umiera.

Profilaktyka i leczenie

Wysoki odsetek zgonów wynikających z zachorowania na raka piersi to przede wszystkim skutek późno stawianych diagnoz. 

Pierwszym i najważniejszym krokiem do życia wolnego od raka piersi jest świadomość wśród kobiet i błyskawiczna reakcja na jakiekolwiek niepokojące objawy, typu zmiana kształtu piersi, powiększenie się węzłów chłonnych pod pachą, wyczuwalne guzki lub stwardnienia, zmarszczenia, wciągnięcia i zmiana koloru skóry piersi, wciągnięcie, zaczerwienienie lub owrzodzenie brodawek i wydzielina, która się z nich wydobywa.

Po zaobserwowaniu u siebie któregokolwiek z tych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza, który powinien zlecić specjalistyczne badania – USG piersi i mammografię.

Wspomniane brytyjskie badanie krwi może przyspieszyć wykrywalność raka piersi jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, co w skali światowej może uratować dziesiątki tysięcy ludzkich bytów rocznie.

Więcej:undefined