Nowe badanie może wykrywać 50 typów raka. Zanim wystąpią objawy

Nowe badanie krwi może wykryć ponad 50 typów nowotworów, często jeszcze zanim pojawią się objawy. Według onkologicznych ekspertów możliwość tak wczesnej diagnostyki mogłoby uratować miliony istnień ludzkich każdego roku.
Nowe badanie może wykrywać 50 typów raka. Zanim wystąpią objawy

Jest to pierwsze badanie, które jest w stanie zidentyfikować tak wiele rodzajów nowotworów (w tym raka płuc, jelita grubego, jajnika i trzustki) i z 93-procentową dokładnością zdiagnozować, w których tkankach powstały. Testy przeprowadzone na ponad 1200 osobach okazały się dokładne niemal w 100 procentach, a wyniki opis przełomowego badania i perspektywy na przyszłość leczenia nowotworów opublikowano w czasopiśmie “Annals of Oncology”.

Naukowcy mają nadzieję, że nowe badanie pomoże w szybszym diagnozowaniu nowotworów, szczególnie tych najtrudniejszych do wykrycia i tych, w których przypadku nie są dostępne badania przesiewowe.

“To badanie krwi wydaje się mieć wszystkie cechy potrzebne do stosowania w skali całej populacji jako badanie przesiewowe na wiele nowotworów” – powiedział jeden z czołowych naukowców, profesor Geoff Oxnard, z Instytutu Badań nad Rakiem Dana-Farbera przy Uniwersytecie Medycznym Harvarda. – “Wszyscy pytają, kiedy taki test krwi będzie gotowy. W oparciu o tę udaną kliniczną walidację u ponad tysiąca pacjentów badanie zostało w rzeczywistości już dopuszczone do ograniczonego użytku. Ale zanim zostanie wprowadzone do medycznej rutyny, będziemy musieli przeprowadzić jeszcze kolejne testy. Z pewnością dziedzina ta rozwija się szybko i mamy nadzieję, że wykrywanie raka we krwi stanie się rzeczywistością.”

Badanie, o którym mowa, polega na poszukiwaniu bezkomórkowego DNA, które wycieka z guzów do krwiobiegu. Ponieważ może ono wyciekać również z innych typów komórek, test analizuje zmiany chemiczne w bezkomórkowym DNA, zwane “metylacją”. Jest to proces, który kontroluje ekspresję genów, ale przy nieprawidłowym działaniu może napędzać wzrost guza.

Po przeanalizowaniu wiele procesów metylacji naukowcy z Uniwersytetu  Medycznego Harvarda, a także londyńskiego Instytutu Francisa Cricka i University College London (UCL) opracowali algorytm, który przypisuje konkretne wzorce metylacji do konkretnych rodzajów nowotworów. 

Następnie przetestowano ów algorytm na próbkach krwi pobranych od 1 264 pacjentów, z których 654 miało raka. Podczas gdy 99,3 procent wyników wskazujących raka było prawidłowych, większość z nich dotyczyła bardziej zaawansowanych stopni nowotworu.
Ogółem, w ponad 50 typach nowotworów, został on poprawnie zdiagnozowany u 18% chorych na raka w stadium pierwszym. W stadium drugim, trzecim i czwartym wskaźnik sukcesu wzrósł odpowiednio do 43%, 81% i 93%.

Było to jednak zróżnicowane w zależności od typu nowotworu – często z obiecującymi wynikami w przypadku zwykle trudnych do wykrycia nowotworów. Na przykład u chorych na raka trzustki w stadium pierwszym wskaźnik sukcesu wyniósł 63%, a u chorych w stadium czwartym wzrósł do 100%.

“Wykrywanie nowotworów w ich najwcześniejszych stadiach, kiedy są one mniej agresywne i bardziej uleczalne, ma ogromny potencjał i bardzo potrzebujemy innowacji technicznych, które mogą przekształcić ten potencjał w rzeczywistość” – powiedział szef działu wczesnego wykrywania chorób w brytyjskim Instytucie Badań nad Rakiem, dr David Crosby. – “Chociaż to badanie jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju, jego wstępne wyniki są zachęcające. A jeśli uda się dopracować go tak, by był skuteczniejszy w łapaniu nowotworów w początkowym stadium, stanie się najlepszym narzędziem do wczesnej diagnostyki”.

Redaktor naczelny Annals of Oncology, profesor Fabrice André, dodał: “Jest to przełomowe studium i pierwszy krok w kierunku rozwoju łatwych do wykonania narzędzi do badań przesiewowych. Wcześniejsze wykrycie ponad 50 procent nowotworów może uratować życie milionom osób na całym świecie każdego roku i radykalnie zmniejszyć zachorowalność spowodowaną agresywnymi metodami leczenia. Choć liczby są wciąż niewielkie, wyniki tej nowej technologii są szczególnie intrygujące w przypadku raka trzustki, w przypadku którego śmiertelność jest bardzo wysoka, ponieważ zwykle jest on diagnozowany w zaawansowanym stadium”.

 

Więcej:rakietytesty