Nowe technologie dla niepełnosprawnych [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o rozwiązaniach ułatwiających życie osobom z ograniczoną sprawnością.

Choć o wspieraniu niepełnosprawnych mówi się od tak dawna, pewne zmiany wymagają czasu. Np. dopiero niedawno wśród figurek Lego znalazł się ludzik na wózku inwalidzkim. A w Polsce do dziś można bez trudu znaleźć miejsca, które nie są w jakikolwiek sposób przystosowane do potrzeb osób mających problemy ze słuchem, wzrokiem czy poruszaniem się. Jest to o tyle przykre, że rozwiązania techniczne wspierające niepełnosprawnych są dostępne i ciągle ich przybywa. Tymczasem niepełnosprawni to potężna grupa obywateli, którzy powinni mieć możliwość korzystania zarówno z usług publicznych, jak i ofert firm prowadzących działalność komercyjną.

O technologiach wspierających niepełnosprawnych rozmawialiśmy w TOK FM w 2014 r. Postanowiłem ponownie zająć się tym tematem. Moimi rozmówcami będą Iwona Cichosz, specjalistka ds. komunikacji i koordynatorka zespołu tłumaczy języka migowego w Migam.org oraz Krzysztof Peda, prezes i współtwórca Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” i prezes firmy IncluTech.

W tym filmie przygotowanym przez Natalię Hatalską Iwona Cichosz opowiada o sobie i swojej pracy:

A tu można zobaczyć m.in. Krzysztofa Pedę:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o autyzmie i dostępności stron internetowych. Warto też zapoznać się z wyszukiwarką Niepełnosprawnik.pl i serwisem Adapter.pl.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 6 lutego po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!