Nowy dinozaur z czterema skrzydłami

Czangyraptor to największy poznany do tej pory dinozaur z czterema skrzydłami.

Nowe odkrycie wskazuje, że dinozaury mogły latać zanim doszło do ewolucji ptaków. Changyuraptor Yangi był drapieżnikiem, żyjącym ok. 125 milionów lat temu, w okresie kredowym na terenie dzisiejszej prowincji Liaoning w Chinach. Poruszał się lotem ślizgowym, ważył ok 4 kg i miał ok. 1,2 m długości.

Jego całe ciało porośnięte było piórami. Niektóre z nich, pokrywające ogon były bardzo długie – potrafiły mierzyć nawet 30 cm, co jest rekordem wśród dotychczas poznanych dinozaurów nieptasich. Niezwykłe upierzenie pomagało zwierzęciu w hamowaniu, bezpiecznym lądowaniu ale także precyzyjnym polowaniu na ofiary z powietrza – twierdzą naukowcy, którzy swoje odkrycie opisali w magazynie “Nature Communications”. 

“Czteroskrzydłe dinozaury” należą do gatunku microraptorines i w rzeczywistości miały jedynie dwa skrzydła oraz długie pióra w okolicach tylnych kończyn, które przypominały skrzydła. Dobrze wykształcone pióra doprowadziły naukowców do rozważań nad tym, czy te zwierzęta faktycznie były zdolne do lotu. 

 “Wiele cech, które dziś utożsamiamy wyłącznie z ptakami w rzeczywistości wykształciło się na długo zanim ptaki pojawiły się na naszej planecie. Dotyczy to m.in. pneumatycznych kości, gniazdowania, piór i ewentualnie także lotu. Dinozaury ewoluował zarówno w kierunku późniejszych ptaków, jak i gadów – mówi jeden z autorów badania, dr Alan Turner ze Stony Brook University w Nowym Jorku.


Czytaj więcej: