Nowy gatunek ślimaków na cześć małżeństw homoseksualnych

Badacze zidentyfikowali nieznane do tej pory gatunki ślimaków. Zwierzęta nazwano specjalnie, by upamiętnić walkę o prawa małżeństw homoseksualnych.

Ślimaki odnaleziono na Tajwanie. “Akurat gdy opisywaliśmy nowy gatunek zarówno na Tajwanie jak i w wielu innych miejscach na świecie trwa walka o legalizację małżeństw jednopłciowych” – powiedział jeden z autorów odkrycia, dr. Yen-Chang Lee.

Nowy gatunek żyje we wschodnich obszarach Tajwanu. Naukowcy początkowo pomylili go z krewnym dobrze znanego Aegista subchinensis, opisanego po raz pierwszy już w 1884 roku. Dopiero później okazało się, że ślimaki ze wschodu i zachodu dzielą istotne różnice morfologiczne.

Okazuje się, że A. diversifamilia posiada większą i bardziej płaską muszlę i fizycznie jest znacznie bardziej podobny do gatunków, które żyją na położonej nieopodal wyspie japońskiej. Ze wzglęgu na sytuację polityczną w kraju oraz na fakt, że ślimak jest hermafrodytą, czyli posiada zarówno męskie, jak i żeńskie organy płciowe, badacze uznali, że zwierzę może stać symbolem walki o prawa małżeństw jednopłciowych. 

“Te ślimaki reprezentują różnorodność orientacji płciowej w świecie zwierząt” – powiedział dr Lee o nowo odkrytym gatunku. “A my uznaliśmy, że nazwiemy zwierzę w taki sposób, który pozwoli przyszłym pokoleniom zapamiętać walkę o prawa par homoseksualnych” – podsumował badacz. Odkrycie opisano w magazynie ZooKeys

Czytaj więcej: PO CO PENISOM KOLCE, SKRZYDEŁKA I HACZYKI?