Nowy gatunek owada z Nepalu. Cecha charakterystyczna? Genitalia

W Nepalu odkryto nowy gatunek owada zaliczany do grupy wojsiłek. Jego cechą charakterystyczną są niezwykłe… genitalia.
Wojsiłka /Fot. Pixabay

Wojsiłka /Fot. Pixabay

Wojsiłki to stara ewolucyjnie grupa prawie 1000 gatunków owadów o charakterystycznym, ryjkowatym kształcie głowy. Na świecie żyje ok. 600 gatunków wojsiłek sklasyfikowanych w 9 rodzinach, a tych wymarłych znamy co najmniej 350. Większość z tych owadów zasiedla strefy klimatu umiarkowanego i subtropikalnego, choć zdarzają się wyjątki. W Polsce występuje 10 gatunków wojsiłek.

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Getyndze opisał i sklasyfikował nieznany wcześniej gatunek wojsiłek z Nepalu – Lulilan obscurus. Należy on do zupełnie nowego rodzaju, który został nazwany Lulilan. Szczegóły odkrycia opisano w czasopiśmie Contributions to Entomology.

Czytaj też: To nie burza, to tylko rój pszczół! Owady potrafią coś niesamowitego

Prof. Rainer Willmann, autor odkrycia, mówi:

Wygląd nowo odkrytych wojsiłek nie mógłby być bardziej dziwaczny. Samce mają wrzecionowaty, niezwykle wydłużony odwłok, na którego końcu znajduje się duży narząd – z długimi, chwytnymi szczypcami – genitalia. Owady te są wyjątkowo duże, mają ponad 3 cm długości, a to naprawdę sporo jak na nie.

Owady należące do nowo opisanego gatunku zostały schwytane przez zoologa z Mainz prof. Jochena Martensa i jego kolegę ze Stuttgartu dr Wolfganga Schawallera. Do tej pory znany był tylko jeden taki gatunek i to odkryty dokładnie 200 lat temu.

Lulilan obscurus /Fot. University of Göttingen

Prof. Rainer Willmann dodaje:

Wojsiłki są całkowicie nieszkodliwe dla ludzi. Ich nazwa pochodzi od ich kulistego segmentu genitalnego, który wygląda jak żądło skorpiona. Mają też charakterystyczną, wydłużoną głowę. Więcej gatunków Lulilan prawdopodobnie występuje w Nepalu i okolicznych regionach. W przeciwieństwie do samców, samice nie mają żadnej z tych charakterystycznych cech, co oznacza, że ich klasyfikacja jest trudniejsza.

Z wojsiłek, które zostały już opisane, tylko pochodzący z Sumatry, Jawy i Bali rodzaj Leptopanorpa, wykształcił tak charakterystyczny odwłok. Nie jest on jednak blisko spokrewniony z Lulilan. To niezwykły przykład, gdzie podobne cechy pojawiają się niezależnie, być może w odpowiedzi na podobne presje ewolucyjne.