Nowy lek na COVID-19 ma 99,9 proc. skuteczności i jest w sprayu. Rozpoczęto testy

Pierwsze brytyjskie badania kliniczne aerozolu do nosa, który zabija 99,9% wirusa wywołującego chorobę Covid-19, rozpoczęły się 11 stycznia. Lek SaNOtize jest przeznaczony do niszczenia komórek wirusa już w górnych drogach oddechowych, zapobiegając jego inkubacji i rozprzestrzenianiu się do płuc.
Nowy lek na COVID-19 ma 99,9 proc. skuteczności i jest w sprayu. Rozpoczęto testy

Opracowane przez firmę SaNOtize Research and Development Corp. z siedzibą w Vancouver w Kanadzie leczenie dowiodło skuteczność podczas niezależnych testów laboratoryjnych w Instytucie Badań Antywirusowych Uniwersytetu Stanowego Utah. Dodatkowe badania na gryzoniach z zakażeniem COVID-19 wykazały ponad 95-procentową redukcję wirusa w ciągu pierwszego dnia po zakażeniu. Testy laboratoryjne przeprowadzone w Instytucie Badań Antywirusowych Uniwersytetu Stanu Utah potwierdziły, że uzyskany roztwór uwalniający tlenek azotu inaktywował ponad 99,9% wirusa w ciągu zaledwie dwóch minut. Obecnie nowy aerozol jest w II fazie badań klinicznych. 

Leczenie SaNOtize opiera się na tlenku azotu – naturalnej nanomolekule wytwarzanej przez organizm człowieka, która ma udowodnione właściwości antybakteryjne, wykazujące bezpośredni wpływ na wirusa SARS-CoV-2.  Zabieg może być wykonywany za pomocą aerozolu do nosa, bądź płukania gardła lub nosa.

“Każda interwencja w leczeniu koronawirusa -–wirusa odpowiedzialnego za Covid-19 – jest mile widziana. Fakt, że stosunkowo łatwy i prosty aerozol do nosa może być skuteczną metodą leczenia, jest dobrą wiadomością i stanowi znaczący postęp w naszej terapeutycznej zbrojowni przeciwko tej niszczycielskiej chorobie – powiedział dr Pankaj Sharma, profesor neurologii i dyrektor Instytutu Badań Sercowo-Naczyniowych na Uniwersytecie Londyńskim.

 

Tlenek azotu zapowiada się obiecująco

Znaczenie tlenku azotu w ludzkim ciele i jego lecznicze właściwości zostało po raz pierwszy odkryte przez profesora Ferida Murada z Uniwersytetu Stanforda, między innymi za co w 1998 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Obecnie prof. Murad jest członkiem zarządu firmy SaNOtize. Spray do nosa SaNOtize stanowi swoistą barierę – tlenek azotu zapobiega i leczy wczesne infekcje, niszcząc wirusa i utrudniając jego replikację w komórkach nosa. Ponadto wykazano, że molekuła blokuje również receptor ACE-2 niezbędny do zakażenia komórek przez wirusa.

“Tlenek azotu jest niezwykle wszechstronną molekułą, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie” – powiedział dr Murad. –”Stosowany terapeutycznie, ma dobrze udokumentowany profil bezpieczeństwa i jest skuteczny w walce z wieloma różnymi wirusami, bakteriami i grzybami. Jestem podekscytowany współpracą z zespołem SaNOtize i wierzę, że posiadają oni bezpieczną technologię, która może być skuteczna w leczeniu różnych infekcji, w tym Covid-19”

“Jest to bezpieczna technologia, która może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym Covid-19”, powiedział dr Miller. “Wszyscy myślą, że wirus dostanie się do płuc, a ty umrzesz, ale to postęp. Najpierw jesteś na to narażony, a wirus próbuje przyczepić się do komórek w twoim nosie, a potem trzeba trochę czasu, aby się inkubować i rozmnażać w komórkach nosowych przez kilka dni, a potem wirus przedostanie się do twoich płuc”.

 

W oczekiwaniu na szczepienia…

Rob Wilson, były minister brytyjskiego rządu, który reprezentuje SaNOtize w Wielkiej Brytanii i UE, nadzoruje proces testowania nowego leku. “Jeśli, jak się spodziewamy, obecne wyniki II fazy w Kanadzie potwierdzą bardzo zachęcające ustalenia pozostałych placówek, będziemy starać się o awaryjne zatwierdzenie SaNOtize w Kanadzie, by przejść bezpośrednio IV fazy, czyli wprowadzenia produktu na rynek w ramach trwającej globalnej walki z tą śmiertelną pandemią” – zapowiedział Wilson – “Program szczepień jest niezbędny, ale jego dystrybucja wśród ogółu społeczeństwa również będzie wymagała czasu. Może dojść do rozwoju zmutowanych szczepów, co z kolei może wymagać zmian w szczepionce. Nie wiadomo, jak długo będzie trwała ochrona immunologiczna. Nie jest również jasne, czy szczepionki zapobiegną zakażeniu zaszczepionych osób i ewentualnemu przeniesieniu wirusa na inne osoby, które nie są chronione.  Z tych powodów ważne jest, aby jak najszybciej zbadać i dostarczyć proste, bezpieczne i niedrogie rozwiązania terapeutyczne w Europie, dlatego Wielka Brytania rozpoczęła pierwsze testy SaNOtize na naszym kontynencie”.

Badania opublikowane w czasopiśmie “Nature” potwierdzają, że nos jest głównym obszarem występowania infekcji, szczególnie we wczesnym okresie jej trwania. Naukowcy uważają, że koronawirus jest przenoszony przez krople unoszące się w powietrzu do błon śluzowych nosa, gdzie replikuje się podczas kilkudniowego okresu inkubacji, uszkadzając komórki błony śluzowej nosa, a następnie będąc przenoszonym do dolnych dróg oddechowych za pomocą wydzieliny z nosa.