Opracowane przez firmę SaNOtize Research and Development Corp. z siedzibą w Vancouver w Kanadzie leczenie dowiodło skuteczność podczas niezależnych testów laboratoryjnych w Instytucie Badań Antywirusowych Uniwersytetu Stanowego Utah. Dodatkowe badania na gryzoniach z zakażeniem COVID-19 wykazały ponad 95-procentową redukcję wirusa w ciągu pierwszego dnia po zakażeniu. Testy laboratoryjne przeprowadzone w Instytucie Badań Antywirusowych Uniwersytetu Stanu Utah potwierdziły, że uzyskany roztwór uwalniający tlenek azotu inaktywował ponad 99,9% wirusa w ciągu zaledwie dwóch minut. Obecnie nowy aerozol jest w II fazie badań klinicznych. 

Leczenie SaNOtize opiera się na tlenku azotu – naturalnej nanomolekule wytwarzanej przez organizm człowieka, która ma udowodnione właściwości antybakteryjne, wykazujące bezpośredni wpływ na wirusa SARS-CoV-2.  Zabieg może być wykonywany za pomocą aerozolu do nosa, bądź płukania gardła lub nosa.

"Każda interwencja w leczeniu koronawirusa -–wirusa odpowiedzialnego za Covid-19 – jest mile widziana. Fakt, że stosunkowo łatwy i prosty aerozol do nosa może być skuteczną metodą leczenia, jest dobrą wiadomością i stanowi znaczący postęp w naszej terapeutycznej zbrojowni przeciwko tej niszczycielskiej chorobie – powiedział dr Pankaj Sharma, profesor neurologii i dyrektor Instytutu Badań Sercowo-Naczyniowych na Uniwersytecie Londyńskim.

 

Tlenek azotu zapowiada się obiecująco

Znaczenie tlenku azotu w ludzkim ciele i jego lecznicze właściwości zostało po raz pierwszy odkryte przez profesora Ferida Murada z Uniwersytetu Stanforda, między innymi za co w 1998 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny. Obecnie prof. Murad jest członkiem zarządu firmy SaNOtize. Spray do nosa SaNOtize stanowi swoistą barierę – tlenek azotu zapobiega i leczy wczesne infekcje, niszcząc wirusa i utrudniając jego replikację w komórkach nosa. Ponadto wykazano, że molekuła blokuje również receptor ACE-2 niezbędny do zakażenia komórek przez wirusa.

"Tlenek azotu jest niezwykle wszechstronną molekułą, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie" – powiedział dr Murad. –"Stosowany terapeutycznie, ma dobrze udokumentowany profil bezpieczeństwa i jest skuteczny w walce z wieloma różnymi wirusami, bakteriami i grzybami. Jestem podekscytowany współpracą z zespołem SaNOtize i wierzę, że posiadają oni bezpieczną technologię, która może być skuteczna w leczeniu różnych infekcji, w tym Covid-19”

"Jest to bezpieczna technologia, która może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym Covid-19", powiedział dr Miller. "Wszyscy myślą, że wirus dostanie się do płuc, a ty umrzesz, ale to postęp. Najpierw jesteś na to narażony, a wirus próbuje przyczepić się do komórek w twoim nosie, a potem trzeba trochę czasu, aby się inkubować i rozmnażać w komórkach nosowych przez kilka dni, a potem wirus przedostanie się do twoich płuc".