W 2007 roku mężczyzna ten podróżował po kraju kamperem VW T3 i najpewniej przebywał on w czasie zniknięcia dziecka w tej samej okolicy co brytyjska rodzina z dziewczynką. Scotland Yard prosi teraz o pomoc ewentualnych świadków obecności tego mężczyzny w regionie Praia de Luz, miasteczka na południowym wybrzeżu Portugalii (region Algarve).

Trzylatka zniknęła z pokoju wynajmowanego w kurorcie przez jej rodzinę 3 maja 2007 roku. W tym samym czasie jej rodzice znajdowali się w pobliskim barze. Trwające nieprzerwanie śledztwo związało służby policyjne kilku państw, doprowadziło do stworzenia długiej listy podejrzanych, 600 przesłuchanych i wydania aż 11 milionów funtów, nie przyniosło żadnego konkretnego rezultatu. O dramatycznych wydarzeniach i ciągnącym się śledztwie opowiada m.in. film dokumentalny wyprodukowany przez Netflix.

- Ktoś gdzieś wie dużo na temat tej sprawy, ale niczego dotąd nie zdradził – uważa prowadzący obecnie śledztwo inspektor Mark Cranwell z Policji Metropolitalnej. Scotland Yard traktuje sprawę Madeleine jako zaginięcie, bo brak dowodów na to czy dziecko żyje czy nie. Z kolei niemiecka policja traktuje tę sprawę jako morderstwo. I to ona dysponuje aktualnie najbardziej obiecującymi informacjami. Do tego główny podejrzany siedzi w niemieckim więzieniu.

W dwugodzinnym programie na żywo na kanale publicznym ZDF (w stylu polskiego programu Magazyn Kryminalny 997) poinformowała o ”43-letnim pedofilu” i poprosiła widzów o wszelkie informacje na temat jego pobytu w Portugalii 13 lat temu. Wiadomo też, że był już dwukrotnie karany za czyny pedofilskie i obecnie siedzi za kratami.

Brytyjczycy mieli go już na swoim celowniku. Znając jego ”zainteresowanie” małymi dziewczynkami dowiedli, że między 1995 a 2007 wielokrotnie jeździł swoim kamperem po regionie Algarve. O tym, że niemal na pewno był w Praia de Luz, gdzie mieszkali państwo McCann wiadomo dzięki zapisom połączeń telefonicznych.

Jego komórka została zarejestrowana przez lokalnego dostawcę usług GSM. 30-letni wówczas mężczyzna odebrał od nieznajomej osoby telefon o 19.32 i rozmawiał z nią przez pół godziny. Policja ujawniła numer telefonu komórkowego zarejestrowanego w Portugalii z którego wykonano przychodzące połączenie i proszą o pomoc w ustaleniu, do kogo mógł należeć (+351 916 510 683)

- Właściciel tego numeru jest kluczowym świadkiem i bardzo chcemy z nim rozmawiać. Być może są ludzie, którzy znają tego 43-letniego człowieka, wiedzą co zrobił. Być może zdradził wam co zrobił z Madeleine. 13 lat minęło, i może nie jesteście już zobowiązani mu pomagać. Oto moment, by się ujawnić – prosi inspektor Cranwell.